17:51:23
Imorgon blir det inhandling av...
Provade Bed Head Brunette Goddess ett tag, men det gjorde mitt hår fett och tungt.

16:36:11
Körsbärsvin med sprite
Nu har huden fått sin beskärda solning för idag och i helgen för då blir det jobb både fredag, lördag och söndag. Hoppas de kommer någon och stänger med mig eftersom jag inte kan göra det själv än. Har inga nycklar heller så hehe.
Men nu ska vi ut med hundarna och fixa tvätten samtidigt. Sen blir det nog lite mat, de kurrar i magen. Fläskfilé, potatis med vitlök och champinjonssås, mmmmm. Älsk är gourmetkok hehe.
Något som är så irriterande är tröjor och klänningar som blir noppriga i sidorna. Speciellt där man har väskan. Varför?! =(( helt nya tröjor blir skitfula, inge skoj längre.

11:01:41
Två hundar som verkligen älskar varandra..
09:46:40
En släng av pollen..
Idag blir det nog en liten vända ner på systemet och köpa lite gotti tills ikväll. Blir en lugn hemmakväll. De supardays are over för min del. Så de blir älsk och jag och lite dricke :)
Ska strax ut med hundarna, efter min morgonlatte. Sen blir det till att gå ner i parken, snora lite mer och njuta av solen och min bok En Shopaholics Bekännelser, fick lov att läsa om den :) lär ju se filmen, men tror den floppade ganska rejält, eller vad tror ni? Har ni sett filmen? Var den bra?!
Undra om ICA kanske fått in Twilight :)) hade hoppats på att slippa beställa.

22:00:57
Designauktioner
Tar du köp nu priset så blir designen din direkt och tas bort från sidan.
Utropspris: 80kr
Nuvarande bud: -
Köp nu-pris: 200 ;-
Tillägg/Övrigt
Ditt bloggnamn skrivs vid Bloggnamn. 2 valfria bilder läggs till i ramarna.
En kommentar = Bud. Mail krävs!
Klicka på bilden för att se hela designen.

KÖPT av Annelie
Nuvarande bud: -
Köp nu-pris: 200 ;-
Tillägg/Övrigt
Ditt bloggnamn skrivs vid Bloggnamn. Profilbild läggs till.
En kommentar = Bud. Mail krävs!
Klicka på bilden för att se hela designen.

20:46:37
Någon hade det skönt på balkongen idag :D

20:05:17
Vad ska man skriva för rubrik idag då??
Precis satt i mig ett Sushi lass och älsk har ätit kina. Nu är det hockey och rabarberpaj med vaniljsås som gäller. Gotti gotti :)

13:31:57
DET ÄR SOMMAR I GÖTET..
Suttit nu ute i parken och läst och druckit latte. Och nu blir det mellanmål i form av vattenmelon. Det är närmare 25 grader här i Gbg, sommarväder med andra ord. Pappa ville flytta hit haha.
Tråkigt med punkan, för älsk ville åka lite hoj och så skulle vi ut och äta lite innan han åkte hem. Men nu kommer det ju ta hela dagen för honom att åka. Hoppas någon ser efter honom ute på vägarna nu :((
Nu sitter jag bara och väntar på att solen ska komma fram lite mer på balkongen. UNDERBAAART!

OJDÅÅÅÅ, jag tappade precis ner vattenmelon på grannen unders balkong hahaha ojojoj. Den ligger där haha. Vad gör man?!
Jag gick ner med en lapp där jag bad om ursäkt för melonbiten hehe.
11:17:53
Inte mycket till uppdatering idag :D
Sen kommer nog pappa förbi snart också för han har varit och köpt en ny motorcykel här i Gbg.
Bye bye :D "ut i solen ska vi gå..""
22:01:31
Pink flowers..

20:29:01
Våra älskade..


20:12:49
Design till Madde
Klicka på bilden för att komma till hennes sida.
19:22:38
White Flowers..

19:01:24
Yellow Flowers..

15:08:04
I want to Barbeque..
Har ni haft eran premiärgrillning än?! Vad tycker ni är godast att grilla?! Och vad får man inte glömma att ha med tycker ni?!
Tror jag ska göra en ny design att auktionera ut också. Gammalt brev :) mer säger jag inte hehe.

12:31:02
En rödhårig Sara..

12:06:23
Glöm inte...
Klicka på bilden för att läsa mer och lägga bud!
09:34:03
Vaken tidigt :)
Ska byta gardiner i sovrummet också, nu har vi svarta men vitt hade ju varit skönt så man vaknar lite tidigare på morgonen och inte sover som en stock som sagt!
Ska vandra till Allum idag och köpa lite smala sidenband mm och göra egna armband, inspirerat från Disney Couture. Hmm om ni gillar dom kanske jag kan lotta ut något här i bloggen?! :) vi får se.
Ska även köpa muggar med rosor på från Guldfynd, har ju lite kvar på presentkortet efter att jag köpte örhängen igår!
Älskar det rosiga och gamla mönstret på muggarna och även på ljusen. Sött sött.
Men nu ska jag dricka upp pulverlatten sen gå ut med hundarna :)

22:39:24
Anna Book, Johannes Brost och Dogge i säldräkt
Videosarna funkade inte så ni får klicka på länkarna istället!!
Anna Book i säldräkt.
Dogge och Johannes i säldräkt.

21:18:59
Årets första blixt..
Verkade som att ovädret drog över medans jag skrev inlägget hehe.

18:46:09
Klänning från H&M
398;- hos H&M.

12:53:42
Klotternissar..
Har ni lika härligt väder hos er som det är här i Göteborg?! Njuter i fulla drag, fortfarande lite moln/dimma eller vad man kan kalla det, men varmt och skönt är det iaf. Det är huvudsaken.
Väntar på att klockan ska bli halv fyra :) ska träffa min älskling Emma vid fyra och ta oss en fika. Klart Canon babyn får följa med, ska försöka ta lite bilder inne från stan, känner mig lite smånördig när jag sliter upp kameran hahaha.
Men nu ska jag plocka ihop lite här hemma, sen sätta mig en stund på balkongen :) Pusss

10:37:24
Heidi Klum - I Get That Alot
21:33:03
Kilklacksdröm från Din Sko
Här är ett par sötisar från Din Sko för 299 kr. Mycket finare i verkligeheten.

20:47:04
- S ö n d a g -

Imorgon blir det fika med min Emmis :) längtar.
Märkte en sak igår på krogen. Otrevliga killar är det fan lätt att hitta. Kommer och tränger sig ner när de ser att man har bord, sen sitter de och snackar skit om en när man sitter bredvid?! Hur kan man göra så när man inte känner en person?! Bara för att man inte har hört talas om någon skitkrog här i Partille?! *suck* mansgrisar är vad dom är!
13:29:51
Bloggtorka..
Måste bara klaga på det förbannade Gratismode sidan. De har försvunnit över 600 poäng från min sida. Hur fan kan det hända?! Och nu håller de så lägligt på och fixar sidan. Kan ju hoppas att mina jäkla poäng kommer tillbaka. Fattar inte vad de håller på med!
Men nu ska jag in och duscha, fick en öl över mig igår, skitskoj, inte...
19:48:04
Denna sörplar jag på just nu...
Snart blir det vildsvin med gräddsås och potatisklyftor, mummaaa!!

18:25:37
Dagens Låt: Martin Sexton - Diner
Snart kommer älsks kompis från Sthlm hit, så håller på och fixar en sallad för fulla muggar :) skön daghar det varit idag också.
12:13:14
Kopierar andras inlägg...
Linn verkar ha fått en riktig copycat efter sig. Hur kan man vara så sniken och sno inlägg, hela inlägg?! Hahahaha fattar det inte (-.-)
Lär man skriva inlägg i Photoshop snart och skriva sitt namn över hela skiten för att man ska få ha det ifred?! Det är ju sjukt.
11:22:00
Design till Ingrid
Klicka på bilden för att komma till hennes sida.
10:26:26
- F r e d a g -
Idag blir det till att göra lite ärenden på Allum. Handla lite mascara mm. Den börjar torka och vatten hjälper inte längre hahahha. Ska köpa lite vinis och gå till ams också. Lär göra en ny handlingsplan och jag hoppas det kommer gå fort, orkar inte sitta där i flera år och vänta!
Ikväll ska älsk ha fotbollskväll :P låter najs, om man är kille vill säga. Hans kompis från Sthlm kommer hit också och ska sova här i helgen. Ojoj. Så ni får stå ut med inläggsöversvämning ikväll haha.
Nej nu ska vi ut med hundarna och sen bär det av mot Allum. Pusss
17:44:23
A pink dream..

Taget med: Canon Eos 400d
15:58:26
Design till Nina
Hon skickade även bilder som hon ville ha i headern och hade önskemål om en signatur efter varje inlägg.
Klicka på bilden för att komma till hennes sida.
13:36:22
My love among the cherrytrees...

12:08:22
Klänning från BikBok
Åhh de är helt underbara dom klänningarna, måste gå och kika om denna har kommit in. Kan ju hoppas iaf :))
Någon som vill ha en bloggdesign och sponsra min klänning?? :D hahaha!!

11:08:25
Designauktion - Korall
Buden är bindande, kom ihåg det när du lägger ett bud. Kan du inte betala, ska du inte lägga bud!
Tar du köp nu-pris, så blir designen din direkt och auktionen avslutas omedelbart och du kommer att kontaktas av mig via mail!
Utropspris: 50kr
Nuvarande bud: 50 kr
Köp nu-pris: 150 ;-
Tillägg/Övrigt
Ditt bloggnamn skrivs vid Ditt Namn. Vill du ha en profilbild läggs denna givetvis till. Även textfonten i headern kan ändras!
En kommentar = Bud. Mail krävs!
Auktionen avslutas: 28 april kl. 18.00
Klicka på bilden för att se hela designen.
10:11:18
Jessica Simpsons klänning
Hittade en underbar klänning på Bik Bok igår också. Sånna som jag älskar, tubklänning med mudd runt boobsen. Ska prata med älsk. Kanske han är snäll och låter mig köpa den om alla räkningar är betalda och klara?! Hoppas hoppas :)
Skulle kunna ha sånna klänningar hela sommaren, endast sånna. Älskar dom :D

09:30:00
Morning morning morning..
Vad händer idag då?! Ingenting, tror jag. Kanske blir ett besök till ams. Lär göra iordning min handlingsplan innan imorgon. Sen vet jag faktiskt inte. Kan inte knalla runt med CV för det är inte uppdaterat och älsk kan skriva ut det idag, men då får jag knalla runt imorgon. Kan inte sitta på min underbara balkong heller, för den är nymålad, snacka om att tajma in bra det där -.- mongon. Så kommer nog vara parkerad i sovrummet eller i vardagsrummet, tack och lov för fönster på sidorna :D
Vad ska ni hitta på idag?!

20:52:26
Var någon och hälsade på?!
Kan inte låta bli att fundera om någon kom och hälsade på...

20:10:48
Magnolia..

17:58:34
~ Sakura Blossom ~

16:22:40
Walking among the Cherry Trees

12:07:49
- O n s d a g -
Åhhhhh vilka nötter. Fan och pricka in så jäkla bra. Vi får inte gå ut på balkongen förrän på söndag och resten av veckan ska det bli toppenväder, iaf som det ser ut nu. Fasiken, fasiken, fasiken!!!!
Vi väntar nu på en ny lägenhet också. En trea här i samma område, fast i husen längre upp på gatan. Tydligen så bor det mest äldre där och de har stenhård koll på vilka som flyttar in där, mycket bättre än här nere där tydligen 90 % av alla som bor här har socbidrag. Vet inte om det kan stämma, men det sa dom iaf. Så nu är det bara att vänta och se. Hoppas en blir ledig snart, ett större boende hade varit sjukt skönt!!
Ska åka in vid två till staden och ta lite kort på underbara träd vid älsks jobb. Här ser ni en liten bild på hur det ser ut där. Så himla fint :D vet inte om det är körsbärsblommor men det ser ut som det iaf, så antagligen. Så var beredda på bildbombning senare idag haha..

11:13:53
The Hills Ep. 4 'Crazy In Love'
10:12:53
Design till Malin
Klicka på bilden för att komma till hennes sida.
22:14:01
New Moon inspelningen har stoppats
Twilights skapare och författare Stephanie Meyer är i trubbel! Hon har alltid hävdat att idén till Twilight-böckerna kom till henne i en dröm men nu har hennes gamla rumskompis från college anklagat Stephanie för att ha stulit idén från henne!
Men böckerna/första boken, har ju funnits ute sen 2005?! Så varför komma ut nu och börja tjafsa om stulna ideér?! Hon har väl antagligen läst boken/böckerna innan?! Tror någon är lite sugen på den enorma Twilight-kakan :P för vem kunde egentligen tro att böckerna och filmen skulle bli så populära som de blev?
Men inspelningen av New Moon har stoppats nu iaf tills det hela har ordnat upp sig. Vilken idioti *suck*
Glöm inte att boka Twilight som släpps på DVD den 29:e April också :D

16:33:15
Knäckebrödsdansen
Den dansen var nämligen med på nollningen när jag gick på Soltorg haha. Och den där brytningen i början "Vi ska dansaa". Titta och njut och föreställ er sedan hur det är att se den live.
14:47:40
Pioner..
13:47:19
Tråkig tisdag..
Har skaffat mig en TWITTER också och det sitter en liten ruta här i sidmenyn där ni kan se vad jag gör just nu :)
Här kommer en till anledning varför jag inte vill designa mer. Betalning!! Mer säger jag inte. Blir så trött *suck* att få vänta är fan det värsta som finns, hatar det! Hatar att vänta på andra.
Nej nu ska jag gå och skura kylskåpet, sådeså!

12:56:54
Give me one of those..
En het sommardag, ni vet när man knappt kan gå ut, och så en Daiquiri i handen. Åhhh, snälla sommaren kom fort nu!
3-4 jordgubbar
2 cl pressad lime eller citron
1/2 tsk socker
Häll samtliga ingridienser i en blender tillsammans med 1,5 dl krossad is. Kör blendern i 10-20 sekunder.
Servera i ett kylt cocktail- eller vinglas garnerat med en jordgubbe.

12:22:10
Dofta som en syrén buske..
Den doftar helt gudomligt av syrén. Man minns när man var liten och gick runt och plockade syréner från buskarna hemma i Borlänge :) och nu har dom den för ett extrapris, hela 40 % rabatt. Så passa på.
Klicka på bilden för att komma till Yves Rochers hemsida.
11:04:19
Besviken på vädret..
Sugen på att lägga en beställning hos Yves Rocher, det är ju riktigt billigt där, men har lovat älsk att inte handla mer nu. Och vet ni, jag har inte handlat en enda grej till mig själv sen vi kom hem från Egypten, det är bannemig rekord *klappa på axeln* kan bero på också att jag är så trött på klädhysterin så det är inte sant. Alla skryter med vad de har och ska köpa, kan köpa. Nej usch, jag har så mycket ändå, även fast jag rensat ur en massa. Man behöver inte alltid ha det senaste!!
Älsklingen gick upp till Akelius nu och skulle prata med dom om det kanske finns några lediga treor någonstans här i Partille där vi bor nu. Känns dumt att köpa innan jag har ett fast jobb. Bara det att Akelius är riktigt sega och hör inte av sig, så man får själv ringa varje vecka för att få reda på saker!
Både Alisa och Malin har det. Ett akvarium, åhh jag vill också haaa :D
Sitter med en stor kopp te nu och väntar på att målarkillarna ska komma tillbaka igen *suck*
20:11:18
Utmaning från Alisa :))
2. Vad är det för ras/raser? - Whisky är Jack Russel Terrier. Zamsung är Chihuahua/Papillon.
3. Födelsedag? - Whisky: 28/8-04. Zamsung: 28/10-05
4. Hur kommer det sig att du valde just din/dina hund/hundar?
- Whisky fick älsk när han fyllde 20 år :) inte vi som planerade det med andra ord. Han ville ha en hund och så fick han Whisky.
- Zamsung. Jag var egentligen ute efter en tricolor Basenji kille, men orkade inte vänta kan man väl säga. Surfade runt på blocket en dag och såg blandisvalpar till salu och föll för en liten tjej. Men väl framme hos "uppfödaren" så fastnade jag för Zamme, han var så tuff, tjockis, social och alldeles underbar.
5. Hur var första dagen hemma med valpen/valparna?
- Whisky sov mest om jag inte minns fel, var tyvärr inte med när älsk fick honom.
- Zamme kommer jag inte riktigt ihåg hur han var, framåt iaf.
6. Hur gick rumsrenhets/koppel/kommando träningen?
- Även där är det älsk som hade honom hos sig i Filipstad och jag bodde i Borlänge, så jag kan inte säga så mycket om honom faktiskt.
- Zamme hade från början lärt sig att använda köksdörrens lucka hos "uppfödaren" när han ville ut och kissa. Så rumsrenheten var inget problem, sen kom han i december och då låg det snö överallt så, det blev ett större problem sen med två hanar hemma som skulle visa som bestämde och kissade på golvet :P
7. Hur fungerar hunden/hundarna med andra hundar?
- Whisky lär man hålla koll på, man vet aldrig riktigt vad han har för uppsåt. Vissa hundar går utmärkt medans andra inte går alls.
- Zamme är supersnäll, men morrar när han sitter fast i kopplet och han sätter även igång Whisky när vi är ute och går. Vi har två huliganer i familjen. Detta beror också på att många lösa hundar har skrämt upp honom.
8. Hur är de mot människor?
- Whisky är som han är, kommer någon för nära som inte han gillar så får man se upp. Men när man lär känna honom är han den goaste hunden på jorden.
- Den dagen Zamme är aggressiv mot en människa kommer jag bli väääldigt förvånad. Han älskar människor, alla människor, mer än andra hundar tillochmed, men grymtar lite när han ser skummisar.
9. Har din/dina hund/hundar några speciella egenskaper? I sådana fall vilken/vilka?
- Whisky. Han är en väldigt trött vovve och ligger helst och nussar en hel dag. Kommer det en liten solglimt så vet man vart han är, han älskar nämligen solen. Och mat :P
- Zamme spelar fotboll, då menar jag de stora bollarna, han älskar allt som har med bollar att göra. Han har även en hel del roliga ljud för sig och han kan charma vem som helst :)
10. Utmana nu någon eller några!
Ni som vill, jag vet att jag är tråkig, men men :)

15:41:54
Körsbärsblommor
Körsbärsblommor, Sakura, är de finaste blommorna som finns, tycker jag iaf!
Berätta gärna, du som är göteborgare, vart körsbärsblommor/träd finns :) Järntorget vet jag om, men ge mig gärna fler tips om du har. Puss

13:11:43
Ahlgrens Husvagnar
Tack mamma :D

12:44:13
Låt Den Rätte Komma In
Beskrivning: "Låt den rätte komma in" är en både våldsam och mycket romantisk historia som utspelar sig i Stockholmsförorten Blackeberg år 1982. Oskar är 12 år och mobbad. Hans sadistiska klasskamrater Conny, Martin och Andreas passerar alla gränser i pennalismen. Oskar fantiserar om hämnd, om att ge igen. Om att vara stark, om att våga. Då står plötsligt en flicka i klätterställningen. En flicka i hans egen ålder som han aldrig sett förut. Men Eli är inte som andra...
Betyg:


10:48:29
Blev en liten bloggtorka..
Ser som vanligt ut som f*n kom och hjälp mig här hemma. Så det blir städning, ovanligt va?! Finns det någon dag jag inte plockar? Tänkte försöka organisera i garderoberna där alla sängkläder och handdukar ligger. Nu trycker man bara in allting, för man orkar inte vika. Men nu ska jag bli duktigare på det, då tar det ju mindre plats också och man kan få in annat där också!
Men men nog från mig :) hoppas ni får en bra dag.

12:48:16
Vitsippor II

17:35:22
Balsam i näsan..
Så nu ska jag ställa mig i duschen och lingona mig :D sen blir det vildsvins middag och LOST-kväll :)) så hoppas ni också får en underbar kväll nu. Puss puss

12:12:10
Älsklingen kan han också..

10:37:18
The sun is shining..
Gick genom lilla skogen ovanför våra lägenheter, fy fan vad skitiga och äckliga människor är. Plastpåsar, fimpar, elsladdar, trasiga leksaker mm mm låg ÖVERALLT. Och varför tar inte Akelius och rensar upp lite ute, får det att se trevligare ut. Hade man fått en slant för det hade jag gladeligen gått ut och plockat upp. Brukar faktiskt plocka upp om de ligger något nära när jag plockar upp mitt hundbajs, det ni!!
Nej de fixar balkongerna istället och har inte ens material för att färdigställa skiten, mycket bra jobbat. Snacka om dåligt bolag, usch!! Aldrig mer Akelius!
Nej ska göra mig iordning nu och vandra en snabbis till Allum innan tvättiden börjar vid ett.
Vad ska ni hitta på idag?? :))
14:56:54
Design till Linda
Klicka på bilden för att komma till hennes sida.
13:07:36
Dagens Låt: Guru Josh Project - Infinity 2008
Har alltid undrat. Hennes underkläder i videon, kommer inte dom från H&M?! :P
12:08:04
Det är sooooooooooligt..
Lillasystern min flyttade till egen lägenhet igår för första gången också, spännande
Saknar min uuunderbara Emma massor :(( har enorm Emma-abstinens. Ska se över ekonomin och förhoppningsvis följa med ut på AW imorgon.
Ska jobba snart också. Varit ledig i en vecka nu. Varit ganska skönt och varit hemma och pysslat med de ena och det andra. Men usch vad jag inte trivs här i den här delen av Partille, i lägenheten. Kan inte ens öppna ena garderobsdörren för att sängen står i vägen, sovrummet är iiiinte stort med andra ord.
Blää skulle behöva en riktigt genomgång med sax i mitt hår. Inte klippt mig sen i Oktober när älsk opererade knät :P det ni. Tycker bara de klipper onödigt mycket och så klipper de alltid bort de som växt ut. Det är ju inte gräs direkt som växer på skallen :P jaja.
Nej dags att sminka sig, för första gången på en vecka :P det ni, de är fasiken rekord haha.

18:32:18
Design till Shaheen
Klicka på bilden för att komma till hennes sida.
14:04:44
Fossil Fuel borttagen?!
I'm confused..
Och den nya sorbet B&J finns inte på hemsidan än heller :)

12:24:03
The Hills, avsnitt 3 från Säsong 5
11:32:14
Drömmar..
Det är läskigt. Och när man ibland vaknar så kan man inte skilja på vad som är verkligt och bara en dröm, för man är så himla inne i drömmen :S
Jag hoppas att inget av de som jag drömde inatt kommer att slå in. Usch hemska tanke.
Nej ska ta och rensa i garderoben och ta bort de mesta av vinterkläderna, antar att jag inte kommer använda så mycket mer av det hädanefter :) sommaren är ju faktiskt påväg och det går fort. Sen kan de ju vara bra att se över vad man verkligen använder också hehe.
En ny Ben & Jerrys har kommit ut också. Sorbet :) spännande. Lär förbi kiosken mitt emot ICA och kolla senare idag :D

18:21:33
I got my sushiii..
Lost maratonet fortsätter ikväll :) igår sköt Michael Ana-Lucia och Libby, så då vet ni vart vi är någonstans hehe. Kan knappt vänta tills vi kommer till femte säsongen, den ska tydligen vara helt jäkla sjuk = grymt bra.
Men än har den inte släppts på DVD och eftersom kära IPRED-lagen är införd så vågar man ju inte ladda ner avsnitten heller, orka se dom på datorn, man missar ju massor då :) hehe.
Inget Arbetsgivarintyg har ramlat ner i brevlådan heller :S är ju snart en månad sedan jag slutade och bad om det senast förra veckan och det skulle varit inne idag till a-kassan. Tack och lov så är min handledare rätt hyvens och de skulle inte göra något förrän papprena kommit in. Det är ju såhär att jag får ju inte ett öre från dom så länge de inte fått några papper *suck*
Så nu blir det inget mer från mig idag :) ni har fått er Sara dos för den här gången. Pusss

16:08:20
Vad hände med sommarvädret??
Gick lös i köket idag med rengöringsmedel och disktrasan i högsta hugg. Det behövdes kan jag lova, kök är äckliga :P matfett, damm och smulor i ett enda gojs *kräks*
Försöker mig på att fixa de sista designerna innan jag lägger av helt, men här är anledningen till att jag inte vill längre, ingen svarar på mail när man frågar om hur de ska se ut, vad de tycker mm. En har inte svarat på 4 dagar = x antal mail i hennes inkorg. Nej usch, det är kul när jag får gå på mitt eget huvud och bara göra och inte efter en mall. Så blir det mer designande från min sida så blir det i utlottningar och färdiga betaldesigner.
Försökte vara duktig och hoppa hopprep också. Klarade dock bara 3 min sen var jag död. Snacka om att vara otränad, usch hemskt! Nej vad jag babblar, snart kommer älsk hem. Äntligen, inte skoj att vara ensam hemma.

11:58:57
Bikinis från H&M

10:24:37
Lite mer bloggande idag kanske
Är onaturligt sugen på Sushi just nu haha och på att grilla. Men sånt får man ju tyvärr inte göra från balkonger så jag får hålla ut tills vi åker till mamma och pappa eller svärmor helt enkelt.
Men nu är det frukosttajm som gäller, magen kurrar allt vad den orkar. Hoppas solen kan kika fram lite mer också så man kan bränna lite på balkogen sen. Mitt sätt att slappna av :)
Designen kommer vara under uppbyggnad idag också, det får ni stå ut med :P

19:04:32
"Tuffa" brudar på film..
Nyss proppat i mig en fisksoppa som älsk gjort. Så himla god och till efterrätt kommer det bli Magnum Mandel glass, mums mums.
Jobbar inte förrän på torsdag, vet inte riktigt vad jag ska hitta på i veckan. Städa kanske, diska :P låter skoj ellerhur?!
Grannen var uppe idag förresten och gnällde på att han fått hundhår på sin affroturff matta. Vi sa att vi ska försöka hålla hundarna inne, men då får han se till att sluta röka :P tror ni det kommer funka?! Det tror inte jag. Visst alla får göra som de vill, men ska vi stänga in våra hundar så får även han göra något. Det tycker vi iaf!!
Vi får alltid stänga balkongdörren när han röker för de kommer in rakt i våran lägenhet och stinker fan. Vilket himla dilemma men jajja..
Visst är fåglarna söta?! De kallades för Lovebirds där och de är nog för att de alltid satt tillsammans och "pussades" :))

19:30:58
Skönt utan pressen..
Mår mycket bättre nu när jag inte läser om vad alla människor har och inte har, vad de gnäller på mm mm.
Älsklingen är väldigt glad att jag inte bloggar lika mycket längre också :) och det är de som är meningen också. Jag vill hellre ta hand om de som finns på riktigt i mitt liv än de som "inte finns".
Ni förstår nog vad jag menar om ni läser meningen rätt.
Nu är det Lost Säsong 2 som gäller :) NAJS...
12:10:09
Vitsippor..

15:40:53
GLAD PÅSK..
18:38:47
Smoking the vattenpipa..
Ska försöka mig på en Janssons frestelse imorgon :) har börjat tycka det är roligare och roligare att laga mat och så har jag ju mamma jag kan ringa till om de skulle bli problem hehe.
Vi har börjat ha LOST maraton här hemma. Älsk köpte säsong 4 igår för ett superbra pris. Verkligen konstigt att se om allting igen och man har glömt en hel den av allt och fjärde säsongen har vi inte ens sett. Inte slutet på tredje heller. Drygt att kolla på fyran när det går och man glömmer alltid bort att ladda ner hehe.
Nej usch, orkar inte med det här. Pusss

13:04:32
- Långfredag -
Älsk är och tvättar och gör iordning sin cykel som han ska sälja nu. Väldigt onödigt köp om ni frågar mig :P så att han gör sig av med den är bara bra hehe.
Har ni också det varmt och skönt hos er?!
Aerosmith - Girls Of Summer
Mysko video men bra låt :)
17:35:49
Hibiscus blommor..
Köpte även hem te med Hibiscus som sägs vara bra mot det mesta. Att äta te rakt ur påsen, utan vatten sägs vara bra för magen hehe men surt som fasiken är det haha iallafall Hibiscus te. Gott är det och hoppas att de finns att köpa häromkring när det tar slut.

16:25:45
Jensens och nya lägenheter...
Och nu sitter vi här och kikar på lägenheter, grymt snygga i Lunden och i Lerum. Vill flytta, nu på en gång. En hade snedtak och ett sovloft, helt underbart. Där skulle man bo hehe. Vi ska iaf på lägenhetsvisning och kika, kan ju inte skada.
Varit ute på en långprommis med snuttarna också. Upp i "skogen" ovanför lägenheterna, jagade rådjur och busade med Zamme som älskar att vara lös.
Hittat kokosjuice också :P eller ja kokos, banan och ananas. Den var rätt god, lite sliskig men det gick ner.
Ska försöka sätta mig med designer nu, men det kommer säkerligen inte gå bra, känner det på mig..

09:31:09
Jag har blivit utmanad av Jennie..
♥ Åka till Egypten i Oktober igen förhoppningsvis. Men då kanske till Sham Al Shejk :) lite förändring måste man ju göra.
♥ Förhopningsvis kommer vi att flytta från denna delen av stan. Vi avskyr vårat bostadsbolag och det skulle kännas mycket bättre att betala åt sig själv och inte till någon annan som inte får en att trivas alls. Vi har redan börjat kolla runt och ska åka på visning i framtiden :)
♥ Jobba på Hallbergs i sommar, känns skönt att det är klappat och klart.
♥ Butikschefsutbildning till hösten. Det här beror helt på jobb, får jag fast så stannar jag där om inte så ska jag försöka gå den här utbildningen, tyvärr vet jag fortfarande inte om det är något jag verkligen vill göra. Men idag är en utbildning ovärdelig.
♥ Mer vet jag inte, vill inte planera för mycket. Livet kan ändras på ett ögonblick så därför planerar jag inte alltför mycket.
Jag utmanar ingen, men de som vill får gärna göra den :)

14:43:34
Min väska har blivit vårig..

11:43:59
The Hills säsong 5 har börjat igen..
Episod 2. (Som inte vill fungera, dubbelklicka på videon så kommer du till MTV´s hemsida!)
19:16:05
Tavla från Egypten
Men nu ska jag gå och göra mumsig tacos innan älsk kommer hem från gymmet :) ville bara visa tavlan för han satte upp den innan han gick.

16:08:32
Första dagen på nya jobbet..
Imorgon börjar jag inte förrän fyra och till stängning vid klockan sju. Skönt att de fortfarande är ljust ute då :)
Var förbi Bodyshop och köpte Coconut Body Butter också. Fick ju en check på hundra kronor att handla för på min födelsedag, lite skoj faktiskt och den har jag velat ha länge så. Nu kommer jag dofta kokos, underbart. Bästa doften :)
Älsk kom hem med nån kexchoklad aktig sak igår. Med smak av kokos, han sa att när han ser något med kokos så måste han köpa det åt mig haha han är inte klok :) god var den iaf och de är huvudsaken.
Min mage mår fortfarande inte bra efter Egypten :P haha man vet när man have to go om ni förstår vad jag menar haha. De har ju en helt annan bakterieflora där nere och de flesta blir lösa i magen. Det är de värt :D utan tvekan.
Nu ska jag knalla och möta älsk vid bussen, så de blir inga mer inlägg för idag. Puss puss

19:36:16
I wan't to go back..
Lagar mat för fullt till älsklingen och mig. Kyckling med grönsaker :) och så någon sås till mig om de finns hemma. Jag kan faktiskt laga mat utan problem, när jag själv har lust hehe tycker mat är rätt tråkigt att göra, men det ska de bli ändring på. Snutten är och tränar just nu hehe hurtbullen.
Så det blir sista inlägget för idag, ska bara mysa med älsk nu om kvällarna istället för att ha datafan igång hehe. Känns som det ger mer och jag vill ha tillbaka mitt liv på nåt vis känns det som :P
Jajja nog om det.
Hörs imorgon kanske om jag inte är för trött efter första dagen på nya jobbet :) tror det mest blir introduktion men ändå. Ska bli hur skoj som helst. Nya tag är det som gäller.
Godnatt på er!

17:36:58
Hotellet :)
Den veckan drömde jag ingenting, nada. Och jag drömmer alltid och kommer alltid ihåg vad jag drömmer. Vi la oss vid tio och gick upp vid sju hur pigga som helst. Men här hemma är man trött som en gris även om man sover 12 timmar i sträck. Helmysko.

15:53:56
Mindre bloggande, mer tid till mig och älsk
Det går inte heller längre att beställa bloggdesigner. Jag kommer göra klart de jag har sen blir det inget med med det! Har helt tappat inspiration och intresse och det är av anledningar jag inte kan ta upp här!
Bloggen har blivit en alldeles för stor del av mitt liv och så vill jag inte ha det.
Som jag skrev så kommer det dras ner mer och mer på inläggen!!! That´s the way life is..

15:11:34
Födelsedagen :)
Av mamma och pappa fick jag Robin Hood och Pinnoccio på DVD och pengar.
Av älsk fick jag ett halsband från Egypten med Eye of Horus.
Och av Tony och Jessi fick jag en spegel med Egypten tema på :D
Sen vid fyra berättade älsk att något skulle komma upp på rummet. Och det gjorde det, en tårta :D hihi. Sååå sött. Tyvärr var det hasselnötter på sidorna men det gick ju att äta mitten också hihi.



12:08:51
Jessica Simpsons parfym är äntligen min :D
50 ml - 479;-
Den var värd vartenda öre :)

09:21:00
10 sämsta klagomålen från missnöjda resenärer
1. ”Stranden var för sandig.”
2. ”Sola topless på stranden borde förbjudas. Vår semester blev förstörd eftersom min man tillbringade hela dagarna med att glo på andra kvinnor.”
3. ”Vi köpte Ray Ban-solglasögon för fem euro av en gatuförsäljare, men de visade sig vara oäkta.”
4. ”Ingen hade sagt att det finns fiskar i havet. Barnen blev förbluffade.”
5. ”Min pojkvän och jag bokade ett rum med två sängar men blev placerade i ett rum med dubbelsäng. Vi håller nu er ansvariga för att jag är gravid. Detta hade aldrig hänt om vi fått det rum vi bokat.”
6. ”Jag jämförde storleken på vår enrumslägenhet med våra vänners trerumslägenhet och fann att vår var märkbart mindre.”
7. ”Sanden på broschyrbilderna var inte alls som i verkligheten. I er broschyr är sanden gul, men den var i själva verket vit.”
8. ”Vi var tvungna att köa utomhus utan luftkonditionering.”
9. ”De lokala butiksägarna är lata som håller stängt på eftermiddagen. Jag behöver ofta köpa saker under siestan – den borde förbjudas.”
10. ”Det tog oss nio timmar att flyga hem från Jamaica till England men för amerikanarna tog det bara fyra.”

08:37:34
H och jag härjar i poolen
Kul att pappa fick med det på film :D hihi.
07:52:17
Pizza Hut och Donken i Egypten
Snygga fordon för utkörning från Donken också haha, vi skrattade ihjäl oss nästan när de kom körande allt vad de orkade haha. Donken utkörning borde finnas i sverige också :)
Idag blir det massa bilder från resan kan jag lova :) men nu måste jag springa ner och hämta tvätten..



22:25:37
Hemma i Göteborg
Ska lägga mig med älsk och kolla på Robin Hood som jag fick i födelsedagspresent nu :)
Bjuder på en av låtarna som spelades i Hurghada varje dag hela veckan haha under barnuppträdandet eller vad man ska kalla det. Jessi du vet vad jag pratar om hahaha :D
18:32:30
Lite bilder från Egypten.


Älsklingen min ordnade så jag fick en tårta från hotellet på min födelsedag :D miiiee. Underbaringen min.



Looking goood in the flowers :D

I'm flyyyyyiiiiinng..

Hahahahaha

Tony och älsk visar sina flygkunskaper.

Sista kvällen i Hurghada :(( Jag vill tillbaka..
14:55:27
Hemma i Sverige igen..
Mer om resan och sånt kommer imorgon när jag är i Göteborg igen. Är fortfarande i Högsjö hos svärmor. Kom hem inatt.
Känns väldigt mysko att blogga igen, vet inte om jag kommer blogga lika mycket som innan längre.
Men nu ska vi gå ner till ICA och handla lite lördagsgodis. Hörs imorgon. Puss pusss












