20:22:36
Ett Gott Nytt..

15:30:20
2009 - Resumé av året som gick...
Började jobba på Eurosko i Allum/Partille som timmis. Gjorde min första nagelförlängning med akryl och kommer ALDRIG göra det igen, förstörde naglarna totalt och de tog månader innan de var okej igen. Gelé is the shit!
♥ Februari ♥
1 år sedan Sofia gick bort. Älsk och jag hade varit förlovade i 2 år. Annars så flöt februari på som ingenting. Hittade tv-apparater och bajskorvar i hissen :) alltid trevligt. Köpte även mina allra första Converse, ett par lila.
♥ Mars ♥
Fyllde 24 år och firade det i Egypten med min familj, älskling, svägerskan och hennes pojkvän. Det var också första gången jag åkte utomlands med en pojkvän. Längtar redan tillbaka.
Slutade även jobba på Eurosko och fick reda på att jag fick jobb på Hallbergs Guld i Nordstan och skulle börja där i April.
Fick inbrott i våran Escort också. 3:e bilen :P kändes bra med tanke på att Henke tagit banklån för att kunna köpa den och vi hann ha den i några månader bara.
♥ April ♥
Månaden började i Egypten. En sak som jag minns väldigt väl var när en helvit duva kom och satte sig på räcket på våran balkong, 11 våningar upp.
♥ Maj ♥
Ingenting speciellt hände under Maj. Både älsk och jag jobbade, tog hand om varandra och levde lyckligt i Partille/Göteborg.
♥ Juni ♥
Min Packard Bell dator dog helt och hållet :P drack min första Cherrycoke och fastnade direkt.
♥ Juli ♥
Åkte till Öland med älsk och vovvarna och hade lite semester :) fick urinvägsinfektion och vi fick även reda på att skulle flytta till Österrike i slutet av Augusti.
♥ Augusti ♥
Packade för resan mot Österrike, fick reda på att vovvarna inte skulle få följa med pga rabiessprutan och att man fick lov att vänta i 100 dagar på svar. Fick en ny dator, den jag har nu. Färgade håret ljusare efter några år med mörkbrunt. Gjorde även mitt allra första videoinlägg.
♥ September ♥
Första månaden i Österrike. Omvälvande och få se alla berg, se ett annat land och hur folket var där nere.
♥ Oktober ♥
Åkte till Verona i Italien för första gången :) fick även besök av Micke som kom ner till Österrike ifrån Göteborg.
♥ November ♥
Saknaden efter vovvarna var enoooorm. Annars så hände inte speciellt mycket i november. Älsk åkte till Kiruna och jag fortsatte med designer i Österrike för att ha något att göra om dagarna. Var uppe på Hefelekar/2256 m höjd :)
♥ December ♥
Nedräkningen för att åka hem och för att få träffa vovvarna igen började. Månaden gick enormt fort och jag måste säga att jag kommer knappt ihåg vad som hände under november-december för att det gick så himla fort.
Fira Jul hemma i sverige och är här fortfarande för att fira nyår.
Även om man fört Blogg under hela året så känns de även som att man glömt att berätta hälften av vad som hänt och vad man har upplevt. Vissa månader har varit helt ointressanta medans de har hänt desto mer under andra. De är väldigt intressant och läsa i bloggen vad som hänt och vad man gjort under året dock :)

10:20:40
The last day of the year..
Det ska verkligen bli spännande och se vad 2010 kommer att ge oss. Ny flytt förhoppningsvis, kanske någon distansutbildning.
Lär nog göra en årsresumé ala Tescho sen :D
Sörplar i mig kaffe och väntar på att en viss liten älskling ska vakna. Zamme var mucho poopnödig imorse så vi gick på en liten snabb promenad och nu sitter jag med en kopp kaffe och tänkte sätta på mig ansiktet.
Blir nog en sväng till systemet idag och handla lite dricka :) någon liten skumpa lär vi ju ha!!
Sugen på en viss rosig tröja på Ginatricot också som en läsare tipsade om. Finns i grå, svart och gammelrosa. I WANT.. Fortsätta drömma? Japp :P
Jag vann ÅRETS FINASTE BLOGG hos Liene också, tack för att ni alla röstade på mig, tack tack. Men har lite ångest och ångrar att jag anmälde mig, tycker Tsukii skulle vunnit med hästlängder faktiskt! Avskyr när jag inte tänker längre än näsan räcker :P nyårslöfte!! Fundera innan, agera sedan och inte tvärtom..

22:33:43
Mer julklappar :)
Av mig fick han My Name Is Earl boxen, Neocube & ett armband och av min mamma och pappa och lillasyster fick han också en eltandborste och en skäggtrimmer.
Och av honom och svärmor, svägerskorna och svågern fick jag:
De tre första Harry Potter böckerna, Carolina Gynnings två böcker, choklad, doftljus, en femårsdagbok, ett litet armband ifrån Mammie & Brago Kex med kokossmak :D
Så nu har jag verkligen och läsa i Österrike om inte internetet går igång direkt :D hihi. Femårsdagbok har jag velat ha länge, roligt nu också när vi bor utomlands och allt är lite annorlunda.
Här är det nu ca 20 minus ute och nere i Innsbruck/Österrike är det ca 3 plusgrader haha :D FREAKY!
Nu blir det film och mys med älsk. Puss pusss och nattii!

21:59:48
Designer till Klara & Patric
17:21:16
Shoppat..
Letade överallt efter Depends Ögonbrynsknivar och de fanns ingenstans :P DÄMIT..
1. Face Cool Balm
2. Glitter Eyeliner - Soft Pink
3. Potgloss - Best
4. Blush - Metal Cherry
5. Vippan fick jag med på köpet :) frågade lite snällt vad jag skulle köpa för att få den och då skickade hon med en hihi.

17:09:47
Året 2009..
1. Gjorde du något i år som du aldrig gjort förut? Bott utomlands :)
2. Höll du några av dina nyårslöften? Brukar aldrig ge nyårslöften, man håller dom aldrig ändåså.
3. Blev någon/några av dina vänner föräldrar i år? Inga nära vänner, men så gott som varenda en man gick i skolan med förr :P
4. Är det något du saknat år 2009 som du vill ha år 2010? En fastare tillvaro kanske. Skulle vilja se någon konsert också.
5. Vad var din största framgång 2009? Att jag vågade ta steget och lämna sverige på obestämd tid och att jag lyckades betala av hela min H&M skuld.
6. Vad spenderade du mest pengar på? Kläder och smink skulle jag tro!
7. Vad önskar du att du gjort mer? Sparat mer pengar.
8. Vad önskar du att du gjort mindre? Gnällt hehe.
9. Hur tillbringar du nyår? Med mamma, pappa, älsklingen, våra vovvar och en kycklinggryta :D kanske någon liten champagne också!
10. Vem saknade du? Sofia ♥
11. Finns det någonting du ångrar med 2009? Ingenting jag kan komma på just nu.
12. Första eller andra halvan? Andra halvan :D flyttade till österrike, såg Verona-Italien. Dock var ingenting detsamma utan hundarna så jag hoppas det kommer bli bättre nu.
13. Hur tror du 2010 blir i sin helhet? Virrig, oplanerad, spännande.
14. Var du utomlands något år 2009? Ja. Österrike, Italien och Egypten :)
15. Vad var det bästa och det sämsta med år 2009? Det bästa måste vara att jag fick följa med Henke utomlands och få se och uppleva något annat än sverige. Det sämsta var att jag inte kan jobba där nere och att hundarna inte kunde följa med i början.
16. Vilket datum från år 2009 kommer du alltid att minnas? Har alldeles för många datum som jag kommer minnas ifrån 2009.
17. Har du varit sjuk eller skadat dig? Bara varit lite halvdålig, småförkyld. Gjorde något konstigt med knät så de knäppte men de har blivit bättre nu efter promenader med Zamme.
18. Bästa köpet? 50 mm 1,8 II objektivet till våran Canon 400D!
19. Var du gladare eller ledsnare i år jämfört med tidigare år? Gladare helt klart!
20. Blev du kär i år? Blir jag mer kär tror jag att jag spricker :D
21. Favoritprogram på TV? Kollar aldrig på TV, men kanske Krabbfiskarna på Discovery.
22. Bästa boken du läste i år? Alla Twilight-böcker!!!
23. Största musikaliska upptäckten? Åhh shit de vet jag inte haha.
24. Vad gjorde du på din födelsedag 2009? Jag var i Egypten med mamma, pappa, älsklingen, svägerskan och hennes pojkvän. Fick en tårta upp på rummet med nötter på sidorna och älsk hade bett dom speciellt att INTE ha på några nötter hehe. Fick ett underbart fint halsband av honom med Eye of Horas, skyddsguden.
25. Mina önskemål kring 2010: Att vi får svar om vart vi kommer bo de närmaste åren, att jag kanske kan börja plugga något på distans och att vi får vara friska och lyckliga och att även våra familjer hålls långt borta ifrån sjukdomar. Det räcker nu med allt som har hänt.
13:41:39
Wintery Day..

16 minus ute. Treeevligt :) älsk och jag ska strax skjutsa mamma till jobbet och sedan åka förbi kära Kupolen, OM vi kommer in i smeten. Usch, alla galna mellandagsrea shoppare som i princip rycker plagg ur händerna på en haha.
Whisky är här nu också, lilla russelkillen. Var så himla skoj och se honom, tror han var lite chockad när han kom hit och fick se oss allihopa. Nu är han så himla mysig och sover på sängen. Bara är. Lille snutten. Han kom hit med leoparfärgat täcke också haha, de som har honom just nu klär också på vovvarna och de är över 65 år :)
Men nu ska vi åka. Puss pusss
11:37:04
Rösta på mig hos Liene
17:50:21
Årets Finaste Blogg hos Liene
16:43:38
Temperaturen kryper neråt..

Älsklingen är äntligen påväg hem tills mig nu :) saknar honom massor. En heeel vecka utan honom. Och de ska bli så himla kul och få träffa Whisky igen också, han hade tydligen blivit helt tokig när Henke kom.
Var ut med Zamme och tänkte busa i snön förut, men de var så himla kallt om hans tassar så han haltade fram och kunde knappt gå, lilla killen. Så de var bara att gå in igen och värma sig.
Sitter fortfarande och bråkar med dom förbannade boxarna också :P haha de går iiiicke. Känner mig riktigt pantad och iq-befriad just nu.
Försöker ignorera att H&M fått in vårkläderna också :P får iiiiinte gå in och titta. Usch hemskt hemskt haha.
12:50:16
- 19 grader ute..

Fick lite fina bilder iaf :)) det glittrar verkligen fint när de är så kallt ute.
21:39:16
Gnaaaatt..
Ger upp med koder och datorn för idag :P kommer ingen vart och allt snurrar bara i skallen och ställer till det ännu mer hehe, får börja om imorgon och försöka igen helt enkelt.
Honey och Whisky kommer äntligen imorgon också. Hoppas verkligen han tar det lugnt på vägarna upp nu. Orolig för mina älskade killar. Inget får hända dom :((( ska bli skoj och se hur Wirre och Zamme reagerar på varandra nu, de har ju inte träffats på ca 4 månader hehe.
Undra om de går någon bra film på tv ikväll?? Eller kanske lite Scrubs? :)

19:15:54
BOX-J*VLAR....
Åhhhhh så trött jag bliiiiiiiiiiiiiiir!!!!! Extra jobbigt blir de när man inte kan ha en massa tid att göra det heller eftersom det är en som vill ha så i sin beställningsdesign. Så vad göra?! Sno från andra?? Känns inte direkt som att jag vill göra det...
Suttit och svurit över en timme nu :P mamma och pappa tror nog jag håller på och slår sönder datorn snart. Bra och göra beställningar när man inte ens kan göra en sån simpel sak som rutor i menyn utan hjälp av bilder!!
16:34:54
Uppgjort sms?!

15:27:17
Betapet.se

11:00:31
I'm a MAN...
Han säger:
I'm a man, and a man doesn't carry a purse
I'm a man, and men can make babies.
23:25:26
Det är söndag..
Inga bra filmer är de på tv heller, inte på dom få kanaler som är i rummet jag sover i iaf. Och naturligtvis är man för lat för att gå och sätta igång en film :P always.
Nää sovdags nu, ville bara visa att jag levde hehe. Pusss

17:23:54
Månadens Pollfråga
17:12:20
Resultat..

14:37:03
Not many updates..
Varit och hämtat mina kläd och skopåsar nere hos lillsis eftersom dom ska flytta i Januari och kan inte ha kvar dom där nere, varför ska alla människor flytta för??? ;-P hittade direkt mina vintriga, högklackade pälsstövlar som ska få följa med till Österrike, en present från honey. Ska leta på en klänning också som antagligen ligger läängst ner i någon av de 4 påsarna haha.
Älsk hade fått en digital fotoram av sin mamma och Greger i födelsedags present :D myspys och ha massa bilder i den hihi.
Varit med Zamme på prommis i snön också :) bushunden min. Och nu ska jag bara ta de lugnt, lägga in vintriga designen igen och fixa en bild till en tjej. Pusss

00:24:16
Till min älskade..

22:11:36
All day with The Simpsons..
Funderar vad jag ska handla på MUS för presentkortet, blir ju en Face Cool Balm, för den kommer ju ta slut när vi är i Österrike. Och kanske Quick Fix, eller blushen Metal Cherry. Mjaaaa de visar sig :) skulle vilja handla upp hela butiken om jag kunde. Älskar deras ögonskuggor, glitter och lösögonfransar. Åhhhhhh vill handlaaaa!
När vi åker ner nu igen till Österrike så tänker jag försöka lära mig tyska bättre och även läsa lite Matte B. Har ju massa hjälp av honey som läst all svår matte på högskolan nu så :) kommer nog gå någorlunda bättre än när man gick i skolan och inte var intresserad av någonting. Då tyckte man ju bara att allt var jobbigt och drygt.
Dött på bloggfronten också. Inte så konstigt med tanke på julen och allt..

15:50:43
One saturday..
Ute snöar det fortfarande för fullt och är lite småstormigt :P myspys, eller inte. Så länge man sitter inne. Blev ingen varm choklad igår, men idag så!!
Väntar på att lillsis ska komma hit :) äta lite mat och snacka skit, alltid trevligt.
Mamma hade gjort Gotländsk Saffranspannkaka häromdagen, de var såååååå himla gott hihi. Hon hade fått receptet från några vi känner som kommer ifrån Gotland, åhhh de vattnas i munnen på mig när jag tänker på den, de var så förbenat gott hihi. Lär ta receptet och försöka göra den själv någongång.
Nej ska gå och hjälpa mamma nu. Pusss

13:10:17
Videoinlägg.. Suddigt!
11:56:22
Media Markt reklamen...
22:23:29
Beverly Hills Chihuahua
Filmbeskrivning:
Den bortskämda överklasshunden Chloe går vilse under en semesterresa i Mexico och hamnar i klorna på ondskefulla hundnappare. Hon måste för första gången i sitt liv klara sig utan matte och inser att även hundar av lägre börd än hon själv har samma värde.
Betyg: ♥ ♥ ♥ / 5

18:43:21
Det är stoooorm ute..
Älsklingen har rakat av sig håret också :P med bra skäl iofs. Hehe han ser lite "nassig" ut hahaha. But I love him to death ändå hur han än ser ut. Inte många dagar kvar tills han kommer nu och på söndag fyller han hela 25 år ♥
Underbar kväll = det ni läsare ska ha :)

14:09:14
What I got for christmas..

13:12:55
God Fortsättning ♥
Julen var iaf jättemysig. Var hemma hos min ena farbror på dagen och sen åkte vi hem och tog de lite lugnt innan lillsis och hennes andra hälft kom över och öppnade julklappar ♥
Så här kommer lite bilder från igår, mest på maten. Klapparna får ni se lite senare, nu lär jag svara på en massa kommentarer sen ska jag ut och busa med Zamme.


22:45:01
GOD JUL

22:24:38
Sex And The City 2
Sarah är veeerkligen fixad i filmen också, sååå fin, men inte lika fin i verkligheten!
19:26:28
- Onsdagkväll -
Tränar Zamme att gå i hundväskan, han gillar den inte alls haha. Men de blir nog bra tillslut.
Imorgon är det som sagt Julafton och den ska vi fira hemma hos min farbror och så kommer även mina kusiner dit och lite sånt. Sen brukar vi alltid åka hem och ha julklappsöppning med bara familjen på kvällen och samtidigt äta lutfisk. Bara ta det lugnt helt enkelt.
Längtar tills älsklingen och jag skaffar hus och kan bjuda dit våra familjer och fira jul tillsammans :)
Ska ta och gräva fram vad man ska ha på sig imorgon också. Känns som att man inte har någonting som vanligt att använda. Och hur ska man ha håret?? Dryyyyyygt..

14:37:50
Dan före dan :)
Beställt tid för vaccinering till lillen också, så fjärde januari blir de en liten spruta för killen. Tänkte beställa tid för kloklippning också, men 210 kr?! Rena rånet. Hans tummar är jääättelånga, så lär försöka klippa dom själv idag.
:D åhhhh vi ska äta pizza idag, guuuuuud vad gott. Pizzan är verkligen inte likadan i Österrike som i Sverige, mycket godare här. Och jag som inte ens brukar gilla pizza är sjukt sugen just nu :D
Men nu blir det lite fika med familjen sen prommis med Zamme.
Knasigt att det är jul imorgon, har ni kommit in i julkänslan?? Eller tycker ni som jag att den försvinner lite för varje år som går??



22:23:05
Nattis tajm..
Ska ut med Zamme på kvällsrundan nu, läskigt fortfarande hehe, mörker och jag går inte ihop direkt. Längtar tills älsklingen kan följa med ut på kvällarna ♥
Ikväll blir de lite The Hills, säsong 1 som anlänt. Hoppas ni sover gott iaf. Pusss puss

20:03:39
En present :)
16:54:07
Stora Tuna Kyrka

14:43:52
Promenad i skogen och bus med Zamme
Han kan leka i timmar utan att tröttna :) mongo!

10:15:29
- 14 grader ute..
Varit ute med Zamme en snabbis imorse och tänkte ta en längre alldeles strax så han får busa ur sig lite. Han knallade ut i snön förut och kom hoppande på tre ben sen, tror någon mer tyckte de var lite kallt hehe. Så mysigt och ha honom nära igen. Gick igenom påsen med alla hans koppel och sånt, 70 % av allt var ju Whiskys :P så de får vi ta med oss och lämna av sen när vi åker ner mot Österrike igen. Hittar inte Zammes nithalsband han fick heller, måste ha packat ner de på ett bra ställe, som man alltid gör :P
Tänkte faktiskt försöka hjälpa mamsen och städa lite idag, sådeså. Det är ju faktiskt Jul om 2 dagar :S freeeeaky vad fort det går. Och naturligtvis blir det design också, dock har jag stängt beställningsformuläret just nu, även jag lär ha "ledigt" ibland..
Nej nu ska jag göra mig iordning, sätta på mig "betäckningsbyxorna" och gå ut med lillen igen på en långpromenad. Puss pusss

22:08:03
Läskigt och gå ut med Zamme själv..
Tro det eller ej, men jag saknar Henke :(( massor dessutom. Borde de inte vara lite skönt att vara utan honom efter 4 månader tillsammans konstant?? ♥ det är bara så tomt, tur att lille Zamme är med mig, för sova själv är fasiken inge kul.
Suttit med lite design nu på kvällen, men det går segt. Några dagar utan blogg och dator gör att man faktiskt inte är så sugen på att sitta här. Var likadant efter Egypten, det är inte lika kul längre när man inser att de finns annat ute i världen HAHA, inge sorgligt alls ;)
Nej lär ge mig för ikväll. Ingen idé att tvinga ut någonting, ska mumsa lite av pappas julkola, NOM NOM.. Nattiii!!

Lite smått med snökaos när vi närmade oss Katrineholm och Vingåker. Galet..
20:01:51
Galningar på autobahn ;)
16:38:32
I kära Borlänge :)
Är iallafall hemma i kära Borlänge nu, Zamme och jag. Älsk och jag firar jul på varsitt håll i år eftersom vi kommer spendera varje ledig tid med varandra sen i vår och man vill ju passa på att träffa släkten när vi väl är hemma.
Visst är det rätt skönt att få komma hem och vara ensam efter att ha varit med varandra konstant varje dag, men jag måste medge att jag saknar honom redan. Min älskling ♥
TACK FÖR ALLA KOMMENTARER OM NYA DESIGNEN :)) Tackar här, väldigt jobbigt och svara på alla kommentarer med enbart ett tack hihi!
Möttes utav en heeel del post och paket när jag kom hit :) julklappar dels och så någon pryl till mig själv. Får visa allting imorgon sen när jag sovit ut och lugnat ner mig.
Men nu ska jag försöka mig på en design och svara på mail + alla kommentarer som kommit in. Pusss pusss
(Ut och fota nu ikväll hann jag med iaf haha!)

16:27:34
Juldesignen är uppe :)

15:50:07
Vintervideo..
15:10:01
I Högsjö :)
Varit och hämtat Zamme idag :D tror lillkillen blev lite chockad över att se mig och Henke. Mig morrade han åt hahaha men efter ett tag tror jag det började gå upp för honom vem de var som kommit och hälsat på. Nu ligger han här bredvid mig på golvet och följer mig överallt. Bada ska han få göra nu också :)
Känns så himla skönt att få vara hemma i sverige igen :D allt är såååå himla fint med all snö!
Imorgon åker Zamme & jag hem till Borlänge och firar Jul med min familj, älsk kommer upp sen vid den 30:e och han kommer även ha med sig Whisky :D de som är fodervärdar ska nämligen åka på semester i två veckor så då hämtar älsk honom på vägen hem till mig!
Men nu ska en liten hund få bada och så lägger jag upp lite videos senare ikväll och svarar på alla kommentarer. Puss pusss

14:19:20
Vi lever...
Vi lever och har precis åkt av färjan i trelleborg. Det är verkligen snökaos och jag är mer rädd att åka här i sverige än på autobahn :-S tyskar är bättre på att köra bil, helt klart. Vi hyrde en hytt på båten så vi fick några timmars sömn iaf :-) känns skönt att vara hemma i sverige faktiskt. Lär tänka på vad man säger nu också haha. Hoppas alla ni läsare mår bra också. Puss puss
11:32:51
Nu är vi snart påväg..
Men jag kommer skicka in ett mess när vi har landat i sverige så att ni vet att jag lever haha. Men nu ska vi packa ner allt och sen bär det av. Puss puss på er sötisar, ta hand om er ♥

23:53:41
Spellbound Black
Naglarna har fått vila i några dagar nu ifrån alla nagellack men dom ser ju för tääskiga ut utan lack så idag fick det bli Isadoras 185 Spellbound Black. Grymt snyggt och så är de ju lite blå/grönt skimmer i. Just the way I like it..

23:32:53
Design till Ann-Katrin
Hon skickade bilder och i princip enda kravet var att menyn skulle vara till vänster. Tycker den blev fin :) om jag får säga det själv.
Så nu vet ni vad jag har pysslat med ikväll hihi.
Klicka på bilden för att komma till hennes sida.
20:26:15
Winter Wonderland
18:43:23
"Vad är väl en bal på slottet..."
Älsk åkte precis iväg på julfesten, ORÄTTVIIIIST. Så jag tänker sitta med designer ikväll, både andras och min egen och nu tänker jag ta en dusch, eller nej jag tänker bada, sådeså.
När vi kommer ner hit efter Jul och nyår så blir det verkligen ändring i kosten hos oss. Herregud vad skit vi har ätit under hösten, enormt mycket pasta till och börja med. Men de är inte lätt när man inte kan köpa och bunkra upp i mini-frysen utan man lär nästan köpa mat från dag till dag. Men iallafall :) ändring ska det bli och även om jag inte behöver gå ner i vikt så vill jag ju blir piggare och må bättre så.. Det blir nog bra det där..
Hmm jag skulle vilja ha en reflexskärm faktiskt :)

Någon hann inte riktigt raka sig innan ;) hihi!
16:18:21
Videoinlägg.. Imorgon åker vi hemåt :D
Och imorgon innan vi åker måste jag ner och köpa någon julklapp till Zamme också :) något gottis ska han få!! Tänkte köpa ett nytt halsband men de tar vi sen när han följer med ner, någon har inte skickat måtten på hans andra halsband än ;)
15:00:26
Design till Madeleine
Klicka på bilden för att komma till hennes design.
11:37:11
Glada nyheter :D
Känns så himla skönt :D miiiiieeeee.
Här ute ligger snön på marken, inte så mycket dock, några cm bara men de är ju såååå mysigt :D
Idag blir de fullt upp med två designer som jag ska försöka bli klar med idag, annars får ju dom vänta tills nästa vecka. De är ju tur att älsk ändå ska på julfest ikväll :D hehe tur i oturen!

19:27:52
Bokeh..

17:11:21
Embla..

14:24:45
Mexicansk hoppböna :)
12:09:45
Love, just a little more..


10:26:03
Tips..

07:34:47
Uppe med mjölkmaskinen..
Familjen är inte hemma heller och har inte varit det sen igår?! Börjar ju nästan undra om de har hänt dom någonting. För han åkte iväg på dagen som han ibland brukar göra, han jobbar ju hemifrån och sen kom dom aldrig hem igen, riktigt wierd.
Vet inte vad jag ska hitte på, kanske ska göra en vintrig utlottningsdesign eftersom de inte är någon på kö just nu :) tåls att tänkas på kanske.. Vi får se. Packa ska göras idag för vi ska åka upp med tv:n och resten av de som ska vara kvar här senare ikväll. Kommer bli tomt ikväll och imorgon, inget Scrubs när man ska sova :P
Har en sån där sidpanel i Vista och en liten knapp med väder på :) - 5 grader visar det. Brrrrrr. Hoppas på lite mer snö idag, än så länge ligger det bara några fjuttiga cm ute. Såg hos Alisa att de hade kommit en hel del snö i Sthlm, myspys ♥

21:54:39
Nya favoritordet: Neandertalare..
Det finns verkligen FB grupper om ALLT. Senaste neandertalargruppen jag hittade handlade om att om 1000 pers gick med skulle någon vara full i 2 veckor?! Men snälla nån, har du inget liv människa?? Och de som går med?? Där kliver vi tillbaka ett steg i utvecklingen än en gång :P
Och jag undrar över hysterin med Eriks flickvän fortfarande, tror ni på fullaste allvar att någon annan befolkning i världen hade reagerat så som svenskar gör över det här?? Det tror inte jag.. Man skäms ju!
NU är det iiinte många dagar kvar här. Sitter ju bara och väntar på att få åka hemåt :) känns som att nu är man jusom klar här, för det här året iaf hehe. Älsk frågade vid klockan sju om de var för tidigt att gå och lägga sig ♥ på utresan på fredag så ska vi stanna och äta Tirols största Schnitzel på vägen. För er som inte vet vad Tirol är så kan man väl säga att det är som ett landskap, ett väldigt patriotiskt landskap, de har ett eget styre. Alla älskar tirolare, men tirolare hatar alla har jag fått höra hehe.

19:17:48
Lite uppdateringar om Whisky
Vi vet inte om vi kommer hälsa på honom under Jul eftersom de kommer bli enormt jobbigt både för honom och för oss när vi sen ska åka därifrån. De lär göra en odling på honom också senare, om vi blir kvar utomlands vill säga.


15:46:06
Dried memories..

14:58:48
Design till Marcus
Marcus ville bland annat ha: Knappar ovanför headern, rullande text, rutor till kommentarerna, en kommentarsknapp, högerklicksskydd mm mm :) och nu är den äntligen klar. För att inte vara en sån sorts design jag brukar göra så blev jag rätt nöjd ändå hehe och Marcus verkade även han riktigt nöjd så då har jag lyckats :)
Klicka på bilden för att komma till hans sida.
13:21:15
Nelly.com
Fick dessutom gratis frakt på beställningen :) PRIIIMA SKINKA JAPP JAPP..
11:27:06
Morning cuties..
Trodde vi skulle bli utan snö här i Österrike eftersom de verkade snöa i hela sverige igår :) men nu ligger snön på marken även här och små flingor ramlar ner från himlen. Myspys.
Dagarna försvinner innan man hinner blinka nu, läskigt. Redan tisdag och om en vecka är jag hemma i Borlänge hos mamsen och papsen. Insupa lite julkänsla, mamma är rätt duktig på att dekorera ;)
Svaren på Zamme's blodprov borde komma snart också. Håller alla mina tummar stenhårt. Försöker att inte tänka på vad som händer om det INTE har gått igenom. Usch hemska tanke.
Brrrr it's cooold in here..
Kul att ni gillade Henke och videoinläggen :) tror han blev lite förvånad över alla frågor han fick och att ni var så intresserade som ni var hihi.

22:49:46
Den galna Zamme ♥
Snö hemma i sverige men inget här i Österrike hehe something is wroooong. De sa även familjen under middagen också, det var tydligen inte jättenormalt att de inte låg snö här så sent i December.
Och med det säger jag godnatt, lär ställa klockan imorgon, ingen sjusovar dag här inte haha.

21:21:04
Del 2 av Frågestund med Henrik
20:20:44
Del 1 av Frågestund med Henrik
19:54:35
Snart kommer svaren på era frågor :)
Idag har det tvättats, fixat designer, slagit in paket, lagat lite mat, bytt sängkläder. Känner mig rätt nöjd med mina prestationer. Och snart är den här dagen slut och lite närmare hemresan. Vi kommer stanna lite längre än planerat också :)) skööönt.
Nej nu ska jag gå och göra mig lite te, fick inget idag eftersom vi inte hade någon mjölk och te utan mjölk går iiiicke för mig haha!

15:02:37
Design till Madelene
Klicka på bilden för att komma till hennes sida.
14:37:47
Grattis på födelsedagen mamma ♥
Mamma hälsar och tackar för gratulationerna :)

13:15:36
Mondaymorning..
Måste slå in de sista julklapparna, som är en heeel del. Tvätta lakan och dylikt och även byta dom och lämna det som ska vara kvar här nere. Måste även göra det sista på en design som lär vara klar innan vi åker hem och eventuellt börja på en ny.
Så jag har och göra om vi säger så.
Märket på benet har inte försvunnit än :P och nu är den som typ platt mitt på?! Wiieerd. Har det inte försvunnit tills vi kommer hem lär jag ju kolla det, tyvärr..
Och jag kan för allt i världen inte förstå denna uppståndelse kring Eriks flickvän?? De är verkligen en bevis på hur pantade många ur svenska folket är. VEM FAN BRYR SIG?? Hade han inte velat ha henne där hade han ju sagt åt henne att gå ner, ellerhur?? Det är inte ERAN stund, det är Eriks och hans flickväns. Så lägg ner..
Tack Josefin för alla musiktips :D hihi har hittat många nya favoriter!
20:21:55
De blev inge marknad nå..
Ursäkta den svärande andra hälften haha. Han har även lite crazyeyes där ett tag. Och ljudet vill inte riktigt hänga med heller :p
Fortsätt fråga i inlägget innan också :D har ramlat in massa frågor, Henke kommer svara på dom imorgon kväll sen!
17:19:12
FRÅGA HENKE..
16:13:58
Videoinlägg.. Kyrkklockor!
Ikväll ska vi också ner på stan och då ska jag ta och filma marknaden så att ni får se den. Myspyyys!
14:26:51
Frågestund med Henke???
13:30:51
Julutmaning nr:3
1. Jag köper alltid mer julklappar än jag borde
Kan man köpa för mycket julklappar?? NÄÄÄÄÄÄ :D
2. En riktig julgran med äkta barr är ett måste hemma
Tar det för en plast alla gånger, men ibland får man stå ut med en plastic fantastic!
3. Jag tycker om att göra önskelistor för mig själv
Vissa år är det svårt, andra lätt.
4. Julmaten är väldigt viktig
Klart den är :)
5. Skinka, lutfisk, Janssons frestelse, sill måste finnas med
Ja, håller med :) men äter inte sillen :P
6. Ingen riktig jul utan snö på julafton
Helt korrekt!
7. Julen är oftast fridfull hos mig/oss
Ja.
8. Släktbesök ingår alltid i julen
Sant.
9. Jag rimmar ännu på flera julklappar
Nej.
10. Jultomte är viktig
Ja om det är barn med så.
11. Jag har alltid fullt upp på julafton med bestyr
Nej inte jättemycket om jag inte hjälper mamma med maten när dom har julen!
12. Julkort ska skickas på Posten
Ja!
13. Jag ser de flesta av de traditionella julprogrammen på julafton
I stort sett.
14. Julen är mer jobbig än rolig
Nej.
15. Fåglarna får alltid något att äta på ”i julklapp”
Ibland.
16. Dopp i grytan är viktigt
Nej.
17. Julkalendern i TV försöker jag följa
Nej inte längre.
18. Åker alltid skidor på jul eller annat om snön kommer
Kan inte åka skidor :(((
19. Vi åker bort till värmen och ”firar jul” utomlands
Nej, de skulle kännas wierd. Har dock varit utomlands på Lucia och de kändes helmysko!
20. Vi brukar vara flera familjer/människor som slår oss ihop och firar
Ja, varje år!.

12:32:41
3:e Advent och Lucia
Igår var de jättetrevligt som sagt :) 2 förrätter, har aldrig ätit 2 st förut men gott var det och sjukt mätt blev man. Och min kära lilla matvrak till älskling käkade 3 förrätter, 2 omgångar varmrätt och 2 portioner efterrätt. Att han fick i sig allt hahaha, himla mongo.
Snart är det dags och slänga upp juldesignen här på bloggen också :D får se efter Jul om jag antingen går tillbaka till den jag har nu eller gör en ny med gammelrosa som jag är så kär i. Den färgen är loooovely :D
Har pysslat med en annans design i över 10 dagar nu, känns inte kul längre :(( knappt 1 mail om dagen och hur ska jag hinna klart med den innan vi åker hem om de är så dålig kommunikation?
Nej nu ska jag läsa lite bloggar och göra klart de sista på min egen juldesign :) Puss pusss och trevlig tredje advent och lucia.

00:21:59
Nattiiiii..
Idag är det Lucia och 3:e advent, gud vad mysko.
Nu ska jag sova hehe.
BTW, de firar tydligen inte Lucia här :) frågade hehe. Pussss
19:30:08
Saturday, baby..
Imorgon är det Lucia mitt upp i alltihopa, känns skitkonstigt och ingen julkänsla har jag överhuvudtaget. Kunde lika gärna vara November just nu.
Nej usch vilket totalt misslyckat inlägg :P skulle inte skrivit något överhuvudtaget. Hoppas ni får en underbar kväll iaf. Pusss

16:47:33
Bärväska ifrån Le Chien

Bilden kommer naturligtvis ifrån Le Chien!
15:33:31
Chokladälskare??
Varför ska vi vara så tråkiga i Europa för?
Mobilen kommer bland annat innehålla: 8 megapixelkamera, 3-tumsskärm och bluetooth med mera. Telefonen uppges vara vattentät och Sharp tänker göra 13 000 av dem för den japanska marknaden.
Låter som en drömtelefon egentligen..
Källa: Aftonbladet



13:36:29
Konstigt märke på benet..
Och mitt vänstra knä var idag 2 mm från att hoppa ur led helt och hållet :(( för att jag slog i älsk ben när vi kramades. Hur sjukt är inte det? Henke hörde tillochmed när de knakade. USCH. Tur att de inte hoppade ur helt utan bara rörde sig lite, men fy fan vilken smärta det var ändå :*((

11:47:15
Utmaning från Gizmo & Leeloo
Det tråkiga är att alla valpbilder på Whisky låg på hårddisken som kraschade :( pappa kaaanske har bilder hemma i Blge så Whisky får ni se sen.
Men här kommer Zamme när han var bebis :) tror han var ca 3-4 månader här!


23:25:55
The Path To Decay..
22:30:04
I'm pissed off..
Håller med anonym också, min kära pojkvän kunde ju faktiskt hämtat mig också =// men men!
21:01:46
Hier kommt die Sonne..
Vet inte varför, men jag gillar Rammstein :)
19:36:22
Fancy wish...

18:31:50
An evening to remember..
Sitter med färgiluring i håret, färgar den utväxten som har blivit, för de blev inte alls bra när jag gjorde det sist. Så för en gångsskull färgar jag och har inte intensiv toning som jag brukar :) hoppas det blir bra, tog bara en flaska för det är ju som sagt utväxten som ska färgas och den räckte till i princip hela håret och då ska tilläggas att jag har ganska så tjockt hår :)
Varit nere på ett köpcentrum som heter Cyta och handlat lite färg och sånt. Älsk köpte även nya finskor som han ska ha på julfesten på torsdag. En sak jag reagerat på här i Österrike. Dom kan INTE köra bil och de kan fanimej inte parkera :P 90 % av alla bilar står snett och över rutor. Antingen är parkeringsrutorna för små eller så är folk sjukt dåliga på att köra bil.
Höll på att bli en krock med en idiot som skulle stressa förbi oss i en kurva och bakom den kurvan kom en bil. Jävla idiot =// han borde ha krockat, men då hade personen i andra bilen säkerligen strykt med. Usch för sånna människor!
Nej dags att tvätta ur färgen..

12:58:57
Fredag...
Godmorgon sötisar, eller som vanligt är de ju egentligen Godmiddag haha. Men de var ju så underbart och ligga kvar i sängen. Varmt och mysigt och ute hörde man hur de blåste som besatt. De är lite snöblandat i luften :) mys.
Vet inte riktigt vad som händer idag. Kanske middag ikväll med en av Henkes jobbarkompisar, en som hjälpte oss att hitta den våningen vi har bott i nu under hösten.
Imorgon har familjen vi bor hos bjudit ner oss på mat :) kan bli trevligt. Men samtidigt känner jag en vill-inte känsla. Och det är bara för att han kommer dra fram en cigg-j*vel så fort maten är slut. Deras cigg luktar inte som i sverige heller, de röker nåt annat. Nästan som en cigarrdoft? Sjukt tung och äcklig =// och nej jag vågar inte säga till honom heller!
Hittade på vad mitt vampyrnamn var också :P Sorceress of The Orient och känd i några delar av världen som Death of The Tormented. Hahaha.

22:06:02
En lista..
♥ Vad är din bloggs syfte/n - Att få skriva om sånt jag gillar och älskar :) kanske inte skriva av mig direkt, finns miljoner saker jag håller inne. Svårt och säga vad min blogg har för syfte egentligen.
♥ Hur länge har du bloggat - Räknas de när man skrev dagbok på Lunarstorm?? Isånnafall har jag nog bloggat i säkerligen 6 år, minst.
♥ Varför började du att blogga - Jag lade ner Lunarstorm och började då med blogg istället.
♥ Hur ser din bloggs framtid ut om du får fantisera fritt - Hoppas väl kanske på förändringar. Flytt från blogg.se förhoppningsvis :)
♥ Vad är mest positiva med ditt blogginnehåll - Den saliga blandningen kanske??
♥ Vad är mest negativa med ditt blogginnehåll - Att när jag väl är gnällig, DÅ är jag gnällig haha. Vad jag tycker iaf!
♥ Vad tycker du om Kenza - Kan ju inte säga så mycket när jag inte känner henne. Men hon verkar vara en tuff brud med skinn på näsan!
♥ Vad tycker du om Blondinbella - Aldrig gillat henne och kommer aldrig göra!
♥ Vad tycker du om Kissie/Alexandra - Karma is a bitch.
♥ Vad tycker du om Storstadpojken - Aldrig läst hans blogg och kommer aldrig göra :P
♥ Vad tycker du om Foki - Jag gillade hennes blogg bättre innan hon blev stor!
♥ Hur brukar läsare uppfatta dig enligt deras kommentarer - Hmm söt, glad, sprallig
♥ Vad är den vanligaste kommentaren du brukar skriva till andra bloggare - Det måste ändå vara "Tack så mycket <3 " haha :D
♥ Menar du det du säger med din vanligaste kommentar - Klart jag gör, men tack känns som sagt väldigt lamt när man känner på ett helt annat sätt. Man blir euforiskt lycklig av snälla läsare!
♥ Tror du att bloggaren tror på det du säger då - Om de själva skrivit kommentaren och verkligen menar det och inte är ute efter fler läsare så tror jag de tror på det. Hoppas jag iaf :)
♥ Skulle du läsa en blogg om den vore ungefär som din - Det gör jag redan :D flera stycken!!
♥ Vilka 3 kategorier intresserar dig mest i en blogg (tex. mode, inredning, resor, djur, matlagning, hälsa etc.) - Personligt, djur och foton
♥ Vilka 3 kategorier intresserar dig minst i en blogg - Elakhet, enbart mode och sport.
♥ Vilken tecknad figur hade du velat skulle blogga, om den kunde det - Ojj jag vet inte :D Belle från Skönheten och Odjuret kanske? Haha!
♥ Uppmana några favoritbloggare nu att fylla i den här listan på sin blogg och länka till dig - Jag tycker att dom som vill får göra den :)
♥ Avslutande ord/motto/ordspråk - Slösa inte din tid på människor som inte värdesätter dig!
18:58:11
Videofilma vårat möte!
Förstår att du saknar din Zamme av hela ditt hjärta. Har själv en liten goding till vovve som verkligen gör livet värt att leva i dystra och ensamma stunder.
Skulle vara roligt om du filmar samtidigt som du träffar Zamme nu första gången när ni kommer tillbaka till sverige. Hunden kommer vara utom sig av lycka och du med kan jag tänka... en underbar stund som ni kommer att minnas för alltid och kan vara kul att föreviga. Skulle vara roligt om du lade upp klippet här sen oxå såklart. Jag har själv varit bortrest från hunden en längre period å det ögonblicket när man kom och ropade hans namn... denna hundglädje går inte med ord att beskriva. Lycka till med resan hem till Sverige nu!
Svar: Jag ser ingenting för tårar fyller upp mina ögon :*) hade inte en tanke på att filma det, men de tänker jag verkligen göra. Kan se Zamme framför mig, han kommer springa och hämta alla leksaker han kan hitta, kanske speeda runt hela huset med svansen mellan benen som han brukar göra när han blir glad :D hihi min lille kille. De tänker jag verkligen filma. Tack Sara för tipset och för din kommentar. Den gjorde mig så himla glad :D

17:46:17
Ny bloggportal!!
No questions asked!
Hoppas att de blir verklighet. Blogg.se kommer förlora enoooormt många användare.
Om de fanns en bloggportal, som var likadan som blogg.se, fast bättre, skulle du flytta över??
14:09:57
Videoinlägg.. Kan kanske nåt som inte du kan?!
Märker ni av att FB är segt som fasiken?? Jag kommer inte in på min egen sida många gånger. Eller just ja, sitter på ett modeminternet :P glömde bort mig lite där haha!

11:24:36
Thursday morning..
Vet inte riktigt vad jag ska hitte på och skrive för nå. 8 dagar kvar tills vi åker till sverige. Märks på bådas humör lite att vi vill hem nu och är lite småtrötta på allt här nere. Iaf jag :P
Sen nästa torsdag är de julfest för älsks jobb, men jag får inte följa med :(( känns lite småtråkigt. Iofs ingen får ta med sina fruar, men en gång kan de väl göra ett undantag för att jag sitter här själv?? Superkul och sitta här och vara orolig för att han ens ska hitta hem efteråt... L A M E!
Märker av mer och mer avundsjuka.. Kan inte gå in på det mer. Men när det går bra för en annan, så kan andra, som en gång varit större, inte vara glada för ens framgång känns de som. Och de tycker väl jag inte direkt är mitt fel?!

20:56:44
Att älska ditt..
De står typ älska din rumpa på förpackningen, inte bajs :P men som sagt, har man dålig humor så har man!!!

19:34:58
Tomten är inte välkommen i Österrike
Tycker de bara verkar wierd.
En österrikisk protestgrupp vill förbjuda tomtar från affärer och julmarknader. Gruppen vill istället att Österrike ska pyntas med julänglar och herdar. Anledningen till protesterna är att tomten anses vara en amerikansk företeelse som inkräktar på de österrikiska jultraditionerna.
Källa: Aftonbladet

18:56:53
Waves of Wishes
349 kr var ju inte farligt för denna som jag önskar mig :) provade den i somras och fick ju sååå fina lockar i håret.
Finns att köpa hos ELEVEN och det är också därifrån bilden kommer!


:D superfint hår efter att ha använt den tången!
15:58:47
Romantiska UGG's
Kostar $ 155 dollar = ca 1200 kr
Finns att köpa hos Uggshopstyle. Vet inte om de skeppar till sverige men ändå :D
Och pleeeease give meeee haha!

14:57:55
Piffigt By Mirka
13:51:34
Design till Mirka
10:58:42
Julutmaning
Alisa har ju alltid så roliga listor :)
Skulle du kunna tänka dig att jobba på julafton?
Har redan gjort det :)
Bakar du något till jul? vad?
Njaaa inte varje år. Men med fast boende i framtiden så kommer de bli ändring på det!
Vilket föredrar du, lussekatter med eller utan russin?
Med :)
Vill du ha egenproducerat julgodis eller köpt?
Hmm egenproducerad är ju mycket godare faktiskt.
Knäck eller ischoklad?
Båda!
Hur ser din adventsljusstake (den man tänder varje söndag) ut?
En krans med granbarr och ljus. Bild finns HÄR.
Som fönsterprydnad stjärna eller elljusstake?
Elljusstake.
Vill du ha julkort med brevbäraren eller i mailen?
Både och men det är ju mysigare med vanliga julkort.
Vilka färger har ni till jul? Klassiskt röd/grön/vit? Guld/isblå?…eller vad?
Det är olika varje år, i år har vi ingenting tyvärr.
När julpyntar du hemma?
Alltid vid första advent.
Har varje julprydnad sin bestämda plats år ut och år in?
Nej.
Vad bara MÅSTE hänga/finnas i granen?
Julgransbelysning, glitter och kulor.
Har du ett färgtema i granen?
Jag brukar ha det.
Levande gran eller plastgran?
LEVANDE och TALL.
Hur ser din julfrukost ut?
Hårt bröd med julskinka, kanske julgröt, te mm.
Brukar du göra något aktivitet på julafton, t.ex. gå en promenad, spela sällskapsspel osv. ?
Nej inget som jag gjort en grej av direkt.
Dricker ni köpeglögg eller hemmagjord?
Köpis.
Vilken glögg brukar du dricka på jul om ni köper den?
Helst saftglögg från vanliga ICA, tycker dom med alkohol i smakar skit.
Vad av dessa saker brukar ni ha i glöggen, mandel, hasselnötter eller russin?
Mest mandel.
Finns det någon frukt som är ett MÅSTE till jul?
Apelsiner och mandarin.
Vilken är din favoritjulskiva?
Jessica Simpsons Rejoyce Christmas.
Vilken är din favoritjullåt?
Jessica Simpson ft. Ashlee Simpson - Drummer Boy
Vad skulle du inte vilja vara utan på julbordet, vad är ett absolut måste?
Julskinka och mammas Janssons frestelse.
Nämn tre rätter du lagar helt själv till julbordet?
Inget faktiskt :P de är mamma som står för det.
Föredrar du vörtbröd med russin eller utan?
Hmmm utan.
Risgrynsgröt eller Ris à la malta?
Ris à la Malta.
Vill du ha dopp i grytan eller inte på julbordet?
Aldrig ätit det.
Dricker du julmust eller mumma till julbordet?
Julmust.
Vilket är ditt bästa julrecept som du har fått av din mamma eller svärmor?
Usch vad jag kände mig gammal där haha.
Tittar du varje år på Kalles julafton?
Jaaa, man uppskattar det mer ju äldre man blir!
Vilken snutt är favoritsnutten ur Kalles julafton?
Lady och Lufsen :D
Brukar du titta på Kan du vissla Johanna?
Nej.
Har du sett Karl-Bertil Jonssons jul?
Ja.
Har ni tomte hemma?
Vi brukar ha till småkusinerna men de börjar bli för stora nu.
Köper du julklappar till många?
Så många de bara går!
Tycker du att det ska vara julklappar till alla eller bara barnen?
Till alla naturligtvis!
Tycker du att julklapparna ska vara inslagna i affären eller vill du göra det själv?
Både och :)
Färgglatt eller enfärgat julklappspapper?
Både och där med.
Roligast att få i julklapp?
Något jag önskar mig massor men inte nämnt så mycket
Vad skulle den ultimata julklappen vara till dig i år?
Ett nytt objektiv! Och en julklapp jag redan fått :D ett namnhalsband!

08:12:04
Onsdag 9:e Dec..
Har stoppat in papper under dörren upp till våningen :P bara mitt sätt att försöka reducera röken, men de verkar vara lönlöst. Underbart och sitta i hans använda äckliga rök *spy*
Kunde inte somna om, därför är jag uppe så tidigt. Design och packa ska göras idag. Svårt det är att välja vad som ska få stanna här nere och vad som ska med. Vill ha svar nuuu vart vi ska någonstans =//
Jag har fått ett namnhalsband av älsklingen :D en av hans julklappar till mig. Så igår beställde vi det, bara efter 4 års tjat om ett haha. Blev ett vanligt plant silver, känns som att de är ett säkert kort. Hinner ju inte skicka tillbaka de och byta om de skulle bli fel så och guldpläterat känns inge bra alls :P och snart fyller jag ju 25 år, får önska mig ett då istället.
Nej ska göra mig en enooooorm kopp te och försöka vakna till lite. Puss puss och godmorgon på er <3

19:44:28
- T i s d a g -
Försökt sitta med design på nu kvällen men de går så himla segt, får ta tag i det imorgon när honey jobbar igen. Måste börja packa lite på allvar nu också eftersom vi ska iväg på lördag och lämna grejor i nya våningen som vi ska ha kvar här. Samtidigt lever vi just nu i lite ovisshet. Nästa vecka kommer vi eventuellt få reda på om det blir Kiruna och då ska vi vara där efter nyår. Flummigt är bara förnamnet.
Det ska löna sig att jobba... Inte tvärtom...
Familjen vi bor hos har ju massa katter. Nyligen har ju en ny katt flyttat in?! Så jäkla elak :( han slåss med alla de andra katterna konstant, låter ingen av de andra få komma nära ägarna. Hade jag en sån hade jag antingen slängt ut fanskapet eller kastrerat honom. Jag skulle bry mig mer om de katterna jag hade innan än en nykomling som pressat sig in :( usch..
Honey och jag måste köpa en till kamera :P den är rätt svår att dela på när vi ska åt olika håll nu i Jul. DÄMIT!

17:58:26
Zammes syskon??
Suttit och kikat runt på Vovve.net. Var där inne alltid förr när jag precis skaffat Zamme. Dock är de bara idioter där och skrev man ett litet inlägg om nåt problem man hade så blev det genast lynchstämning och de var ren mobbning som pågick på den där sidan. Var in och kikade som sagt och de är likadant fortfarande. Skrämmande!
Där hade jag lite kontakt med en tjej vars syster hade ett av Zammes syskon :) skulle ju vara lite kul och få kontakt med dom som har hans systrar och bröder dom var ju ändå 5-6 st i kullen.
Så har du, eller kanske känner du någon som har en svart-vit chihuahua/papillon blandning som kommer ifrån Skinnskatteberg/Aronsberg och en Nina Forsström och är född i Oktober 2005 så får du jättegärna höra av dig :) skulle vara så himla skoj att ha kontakt med hans syskons ägare!
Nej nu är jag hungrig. Puss pusss

11:55:26
Dead even today..
Ute ösregnar det, jättekul, verkligen. Skitväder. Så vad kan man göra då förutom att gå i köpcentrum och spana och ta en mysig fika?? :D
Mouhahahaha Anna Anka ligger i skilsmässa :P förlåt men skadeglädje är den enda sanna glädjen hehe. Och hon klarar sig utan hans pengar? YEAH RIGHT. Dra den om Rödluvan och vargen också :D
Nej dags och sätta på sig fejset och klä på sig så vi kommer iväg någongång :) Puss puss

23:06:39
En liten hund under soffan..
Är det bara jag eller har typ 90% av bloggvärlden varit lite smådöd idag? De bloggar man brukar läsa och följer har knappt uppdaterat, vad har hänt?? Kors i taket..
Mindre än 2 veckor kvar tills vi är i sverige igen :) ni kanske förstår att jag börjar längta mer och mer nu. Ska bli enormt skönt och få komma hem till mamma och pappa. Äta mammas mat och inte göra ett dugg, bara busa med Zigge och Zamme hela dagarna. Bara vara ♥

Zammes favvoställe är att ligga under soffan och mysa :) efter den bilden togs så lade jag in en filt under soffan och helt plötsligt låg Whisky där under också hihi.
19:24:26
Rose red..
Dåligt med uppdatering idag som sagt, har inte känt för att blogga överhuvudtaget. Man kan inte alltid vara på topp. Normala människor kan faktiskt känna sig nere ibland.
Sitter och målar naglarna pitch black, tycker de är så snyggt. Imorgon är hubby ledig och då ska vi kanske baka lussebullar :) de var hans idé hör och häpna hihi. Min snutte..
Zamme har varit och tagit blodprov idag. Tänker inte prata mer om det, kommer bara spy ur mig en massa skit då. Kan bara säga att den människan som sätter på honom munkorg igen kommer jag vrida nacken av!!!
Min älskade kom hem med 3 röda rosor till mig idag ♥ han vet verkligen hur man ska få mig glad igen. Älskar honom enormt mycket! Snart vet vi om det blir Kiruna också. Spännande, läskigt också. Vad gör vi med alla saker?? Hmmm..

13:57:51
Embla retar Olle :D
11:49:38
Bloggfri dag...
Puss

21:48:26
Having a good evening..
Annars har vi inte gjort något speciellt ikväll :) kikat på Twilight för älsk ville överbevisa mig att Edward visst berättar om Jaspers skill att han kan lugna omgivningen, gissa vem som hade rätt?? Jag naturligtvis. Tycker de var knäppt att de inte tog med de i Twilight, men i New Moon berättar dom om det.. Måste vara förvirrande för de som inte läst böckerna :P
Men nu ska jag gå och lägga mig och läsa lite, hörs imorgon. Puss pusss

17:33:11
Andra Advent..
Slog in lite julklappar idag också, men pappret tog slut :P så vi får köpa nytt sen på tisdag när honey är ledig. De är någon helgdag då. Mysigt och ha honom hemma, min snutte. Så mysigt och sitta och pyssla med honey. Att slå in julklappar måste ju vara bland de mysigaste som finns. Speciellt om man samtidigt sitter och smuttar på lite glögg och lyssnar på julmusik. Iofs gjorde vi inget av det idag haha men de var myspys ändå.
Folk i Österrike är verkligen inne på det här med skrikiga färger på sina ytterkläder :P tänk er Värsta Svängen Hökarängen från Sällskapsresan Snowroller hahaha.
Ska faktiskt gå och packa ner lite kläder och sånt som ska vara kvar här i Österrike när vi kommer tillbaka efter jul och nyår :) Puss pusss

14:30:01
Julmarknad..

11:56:37
New Moooooon..
Sen tyckte jag faktiskt att vampyrerna var vackrare i förra filmen, kanske berodde på att de använde andra färger i Twilight. Sen tycker jag verkligen inte hon som spelar Rosalie passar i rollen :P en tjej med utländskt påbrå som blir blond, de funkar fasiken inte!!!
Så gissa vem som drömt om New Moon hela natten haha..
På bion satt det sammanlagt kanske 10 pers :P TIO PERSONER som vill se den på originalspråk, några var från andra länder dessutom. IDIOTIIIIIII säger jag bara igen haha!
Lider verkligen med Amanda som blivit snodd på sin kamera :*( vilka jävla idioter.. Alla bilder borta och de vet ju ni som läst min blogg hur jobbigt jag hade de i somras när min hårddisk med 1 års bilder pajjade.
Men hur kan man ta något som inte är deras? Som dom VET kostar skjortan och som är full av bilder. De gör mig verkligen förbannad :((
Frukostdags, Pusss!

18:55:58
Sista inlägget för idag..
Puss pusss

16:55:35
Nature..

15:51:18
Design till Caroline
Klicka på bilden för att komma till hennes sida.
15:18:24
♥ Påväg hem till mig
Brukar inte gilla paljetter, men den där var såå gudomligt snygg ♥ lär bli lite brunare dock :P

13:40:50
Ja ha blivi kjaaaamad ♥
Vill tipsa lite extra om en tjej, en bloggdesigner som gör helt fantastiska designer. Dock är hennes privata blogg låst, men ni kan alltid få tag på henne via hennes designsida :))) sjukt trevlig tjej, rolig och pratglad = stort I like!!!
13:12:09
Varit ute på promenad..
Känner mig lite småfrusen nu även om nya vinterjackan värmde hur bra som helst. Tänkte ställa mig i duschen.
Ikväll är det FloJos och New Moon som gäller :D eftersom filmen börjar så sent så ska vi gå och kika på julmarknaden igen och då blir de korttagning, mysigt på kvällen när de är mörkt och juleljus överallt hihi.
Underbara mamma har hämtat ut en gratis ketchupflaska till mig ifrån CULT-design också :D miiiieee tack mamma!
Men nu ska jag öppna dagens lucka i kalenderna och sedan ställa mig i den underbara duschen :) Puss pusss

Iiiiiisigt blått hus här i Österrike :)
23:22:49
Lipa is the shit :)
Har börjat fundera också, på det här med blogg och jaaaa. Nej jag vet inte, ingen idé och spekulera hehe. Tala i gåtor lär man göra ibland..
Kikar på bilder från i somras :) på första bilden står sötisen Jennie och lockar håret på mig innan utgång. Klart tungan åker ut.
På den andra bilden var när honey och jag var ut med ett gäng grabbar och såååklart åker tungan ut :P haha. Honey verkar inte riktigt fatta vart han är ens haha. Sicken brunfis man var där också. Take me back..
Nattii.

21:01:51
Paljettväst ifrån H&M
Funderar på att lägga en liten beställning, den ser ju såå grymt snygg ut. I want.. Någon som har den kanske??

18:20:35
Award – I think you are an awesome girl!

Världens sötaste Alisa gav mig ett award och med den så följde en uppmaning att berätta 10 saker om dig själv :) dock ändrar jag lite på reglerna nu och istället tänker jag skriva om 10 favoritbloggare och varför dom är just mina favoriter.
Alla är minst lika underbara och kreativa, inspirerande och varma i sitt sätt att skriva och visa upp sitt liv. Dom sticker ut lite från mängden, dom är inte de vanliga bloggarna som man ser dyker upp hela tiden idag. De är sig själva, i allt dom gör. Inget spel, ingen mask. Bara dom.
Jag måste läsa deras bloggar varje dag. Alla har en sjukt skön blandning av design, foton, privatliv, hundar, mode, vardagliga livet, kärlek mm. Vill du inspireras och ryckas med så ska du definitivt läsa deras bloggar! Vissa har jag precis börjar följa och andra har jag följt i snart flera år :)
Tack underbara tjejjor för att ni förgyller mina dagar här nere i Österrike när det känns lite extra tungt och sverige-saknad väller över en.
Önskar jag kunde lägga ut alla bloggar jag läser och älskar!.
Dock vill jag även nämna några till: Jennie, Nicole, Babbi, Josefin, Cornelia, Sanna
Även dessa är heeeelt underbara och starka och borde lyftas fram mer ♥ PUSS
16:54:16
Mustinen :D
Och vad ser jag??? Söta Alisa ger mig även där Bäst på videobloggar :D f*n vad inni helsikes glad jag blir *springer runt sjungandes*
Varit nere på Dez :) hittade en klänning jag tänkte ha på julafton, den va naajs. Men kanske kommer pimpa den lite, vi får se. Hittade en ny mugg till samlingen också haha.
Var in på Ikea och köpte doftljus, kokosbollar och JULMUSTINEN. Dock fanns de bara små 50 cl flaskor, men what the heck, de blev 50 cl x 9 st :D nom noooom. Köpte även GLÖGG, 12 % haha så får se om den är god, om inte annat kommer jag bli väldigt rolig ikväll.
Sitter nu i en varm och gosig fleecetröja, kallt här på våningen :P ute är det mörkt och på bordet framför mig står en kopp te och snart ska vi laga lite kyckling till mat. Mums.
Tycker ni ska ta och besöka Mr Mas blogg :D haha den är riktigt grym faktiskt, rolig och underhållande!
Hoppas ni har en underbar kväll sötisar, ska svara på kommentarer nu :) Pusss pusss


Min Latte fick en stjärna idag av tjejjen i kassan :D aww sötisch!!
12:38:32
Videoinlägg.. Efterlängtat?? :D
Mamma vill inte ha en rödhårig dotter berättade hon igår, dämit då :D

10:37:48
DE SNÖAAAR :D
Traktorer är redan ute och skottar, här går de fort hihi.



22:41:27
Imorgon är det äntligen dags..
Lägger ner designandet för idag nu och imorgon kommer de inte bli mycket av det. Även jag behöver vara lite ledig, sitter ju varje dag, hela dagarna och kvällarna med det för att hinna klart.
Imorgon så loooovar jag att göra ett videoinlägg, var riktigt längesen nu :) men de kommer bli roligare efter jul sen när jag kommer filma Zammes och mina promenader i snön :))
Nej om jag ska ta och lägga mig och läsa nu, måste ju läsa ut New Moon igen innan lördagen, fräscha upp minnet lite.
Här är juldesignen jag hade för ett år sedan :) och nu är det hela 100 prenumeranter mer än förra året, så himla kul.

20:46:25
Hot Choco..
Han är för underbar min lille snutt :D that's why I love hiiim.
Hmm undra vad vi ska hitta på för skit imörrn då :)

19:00:21
It's a New Moon..
Passande att det är nymåne idag. Lyser upp hela Grinzens där vi bor. Det ser nästan ut som att nedersta bilden är tagen på dagen, men det är den alltså inte.
Hjälp vad de hade droppat in kommentarer nu medans jag varit borta :) lär sätta mig och svara innan jag sätter igång med designandet igen. Dock än en gång ingen som svara på mail, den här kön lär ju aldrig försvinna känns det som..
Åhhh jag vill på bloggträff med Alisa, Molly, Tsukii, Amanda, Linn mfl mfl :D hade ju varit sååååå himla kul!
Beställde älsklingens första julklapp idag också ;) hihihi, han kommer bli skitglad, I know it..


14:27:39
Plussar på önskelistan..
Tamron AF SP 90/2,8 Di Macro 1:1 till Canon EOS
12:21:03
Tomteturken..
10:41:13
Utmanad av Alisa :)
Eftersom de flesta av mina bilder försvann i somras så har jag ju försökt spara ner ifrån bloggen, tack och lov att man laddat upp så mycket här! En bild på mina två underbara killar, tagen för ca 2-3 år sedan :) har den även inramad faktiskt.

Jag utmanar Tsukii, Elin, Sanna & Jennie. Att visa 6:e bilden i 1:a mappen!
09:12:38
Candis Frågar

Jag själv har en Kinder-kalender :D får visa den senare. Växer aldrig ifrån sånt hihi!
09:07:49
Design till Carina
Tror Carina är min äldsta läsare faktiskt, lite skoj :)
Nej nu är det te - dags min hals/näsa tar död på mig :P
Klicka på bilden för att komma till hennes sida.
07:34:19
Early mooorning :)
Och du anonym :D jag vill gärna höra ifrån dig VEM jag har fått min inspiration ifrån och det är preciiiis vad det är INSPIRATION inte KOPIERING.. Stooooor skillnad :) dock kan jag faktiskt inte tänka mig någon sida just nu som ser ut som min, har inte sett någon iaf. Tro mig, om du visste vad jag fått inspirationen ifrån så skulle du bli lite förvånad :D Det är INTE ifrån en annan bloggare, kan faktiskt hitta på eget, tro det eller ej!
Vad ska ni sötisar hitta på idag?? Har ni någon snö där ni bor??

21:38:35
Läggdags
Redan torsdag imorgon, vart fasiken tar tiden vägen?? Snart lördag = NEW MOOOON! Hoppas det här jag har i kroppen har gett sig tills dess, annars kommer de bara bli drygt och kommer säkerligen bli skitdålig efteråt :P locket och trycket över öronen har inte lagt sig än, riiiktigt jobbigt. Gör ont för fasiken. Har inte ätit alvedon på hela dagen, lär nog ta en innan läggdags så de blir lättare och sova.
Förlåt att jag är så tråkig. Pusss

20:25:25
Design till Victor
Klicka på bilden för att komma till hans blogg.
16:57:22
I keep on waiting..
Än en gång frustrerad över att de som beställer design är så dåliga på att maila tillbaka :(((( när jag dessutom berättar för dom att jag har x antal personer på kö och de måste sitta vid mailen så jag kan göra klart designen. De säger att dom har mycket att göra, ja men då lär jag väl ta en annan innan dig?? Och får något helt annat till svar??
När man beställer en design, så fort jag säger att jag sätter igång så MÅSTE man vara beredd på att sitta vid datorn ett tag, eller lägga till mig på msn så att jag lätt kan få svar på om det blir bra, dåligt mm mm. Det är verkligen inte kul när man sitter och väntar på att få godkännande om de ser okej ut, för gillas det inte så lär jag ju börja om och det tar tid. Att svara efter 2 timmar funkar jusom inte :((( då lär jag ta någon annan som är snabb på mailen så att kön kan sjunka och folk slipper vänta..
Brukar alltid göra 2 st åt gången, men nu lär jag börja med en tredje för att kunna hinna få klart alla. Det är inte jag som är seg utan de som beställer gör att kön ökar för varje dag :P
Shiiiieeeeet vad gnäll det var nu, men när de läser min blogg oftare än sin mail är det här nästan bästa sättet att nå ut till dom på :P konstigt nog..

15:48:29
Vad är det folk inte fattar????
Jag är rätt förskonad ifrån copycats, vad jag vet om. Dock ser jag headers i samma stil som mina lite då och då, dock headers jag inte använder längre, men ändå!!! Är ni så fantasilösa så ni MÅSTE kopiera ideér från någon annan?? Då ska ni väl för fasiken inte ens ha en design om ni inte kan komma på något eget?!
Jag verkligen hoppas att om någon av mina underbara läsare hittar copycats till min eller andras bloggar att ni meddelar det här, för de är verkligen inte okej att hålla på så!
Jag säger det igen DESIGNADINBLOGG.SE eller BLOGGDESIGN.NU så slipper ni sno från andra och kan lära er koderna för egen jävla maskin.. Lata puckon!!
FÖRBANNAD...
13:14:14
Kiruna nästa???
Måste visa er lite bilder jag tog precis nu :) och så lite förklaringar! Det är blå himmel ute, men solen är bakom bergen hihi så de är lite småmörkt ute just nu där vi bor, wiiieeerd. Kallt som fasiken är det också, krispigt och mysigt.
Nej nu ska jag ta mig ett äpple och min andra kopp te för idag :) och så julmusik på det..

12:31:30
Design till Marléne
Om de inte blir mycket till uppdatering idag så vet ni varför, har upp över öronen med design och jag kommer faktiskt stänga beställningar nu för de har blivit så mycket :P
Klicka på bilden för att komma till hennes sida.
22:13:03
Var är the white christmas??
Börjar känna mig dålig igen, hängig. Men så är det väl alltid på kvällen? Blir man inte alltid och må lite sämre då?? Förhoppningsvis är de bara någon slags 24h influensa eller nåt som går över. Tänker iiinte missa New Moon på lördag, det är ett som är säkert. Älsklingen har redan bokat biljetter :D WEEIIIII..
Ska lägga mig och läsa lite nu, ta en halv forte så de går att sova inatt :) Puss pusss

20:29:54
Design till Emelie
Klicka på bilden för att komma till hennes sida.
16:56:18
Samarbete?
"Hej,
jag undrar om det är möjligt att göra ett länkbyte med din sida http://wildbyheart.blogspot.com"
:P Men de är ju inte ens min sida dummer. Hur har han fått tag i min mail och lyckats sätta ihop att det där är min blogg?? Wiiieeeerddoooooooo!!
Fick mig ett gott skratt iaf haha :D
15:29:45
Keep on waiting..
Så eftersom jag inte fått svar så tänker jag hoppa i badet och få bort lite sjukdom.
Här i Österrike är vädret grått och åter grått. Ligger snö på träden 100 meter upp för backen :) mysigt. Ser jättefränt ut när man ser vart gränsen går där det har snöat, för här nere regnar det men som sagt, bara några 100 m upp så ligger det snö på träden :D hihi.
Zamme kommer trivas skitbra här nere tror jag, hoppas de ligger massa snö här när vi kommer ner igen, han är heelt tokig i snö.
Nej bada var det :) Pusss
Bästa julfilmen :D pappas favorit dessutom.
13:20:20
1:a December
Men samtidigt är jag nästan aldrig sjuk, det är nästan på pricken ett år sen sist när jag precis hade börjat på Guldfynd. Låg sjuk i över en vecka, så himla typiskt. Shit vad dålig jag var då :P kommer ihåg när jag stod och väntade på bussen för att åka hem, en halvtimme stod jag ute i snålblåsten i Gbg. Sen var lilla Sara dålig hehe.
Shit vad jag saknar ett eget ställe där jag kan gå loss med julpynt :(( älsk frågade om vi inte skulle köpa lite så vi kan pynta, men de känns så onödigt att vi måste kasta det sen när vi flyttar ifrån Österrike. Men några fina julkulor måste jag köpa innan julen är här :) de har ju såååå mycket. Har förälskat mig i en plastgran också, den är inte helt vit, men det är som snö som ligger på grenarna, så himla fin. Den skulle jag vilja köpa och ta med mig hem för att använda senare!
Glöm inte rösta på Henkes bild också :))) vi blir mer än glada om ni gör det!
Nej nu ska jag designa och dricka upp mitt te och lite senare kommer ni få se första luckan ur min julkalender!
Hihi det luktar tallbarr från våran adventskrans :) Mys..























